Łódzki Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny św. to jedno z wciąż nielicznych miejsc upamiętniających polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. To byli bohaterowie i oddawanie im hołdu jest ogromnie ważne - mówi Joanna Podolska, dyr. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Fundacja Pamięć i Przyszłość, organizator konkursu na upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny, zrezygnowała z realizacji zwycięskiego projektu "Las". Decyzję motywuje brakiem środków na utrzymanie koncepcji, którą miały tworzyć młode drzewa.
Pięć finałowych prac, wybranych w konkursie "Ratującym-Ocaleni" na upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej, można od środy oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Rozstrzygnięcie konkursu - w kwietniu.
Pomnik "Ratującym - Ocaleni", oddający hołd Polakom, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej, ma powstać w 2015 roku w Warszawie. Nic nie jesteśmy warci, jeżeli ta pamięć nie przetrwa - przekonują jego inicjatorzy, Zygmunt Rolat i Konstanty Gebert.
Formę zawijającej się wstęgi, na której znajdą się nazwiska osób prywatnych i organizacji udzielających pomocy Żydom podczas II wojny będzie miał Pomnik Polaków Ratujących Żydów, który powstanie na stołecznym pl. Grzybowskim. Wyniki konkursu na projekt pomnika ogłoszono we wtorek.
Koncepcje pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej można zgłaszać do 28 lutego 2014 r. Na monumencie, który stanie na pl. Grzybowskim przy kościele Wszystkich Świętych, ma znaleźć się 10 tys. nazwisk.
W czwartek stołeczni radni zdecydują, czy wyrazić zgodę na budowę pomnika Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej na pl. Grzybowskim. Podejmą też decyzję w sprawie nazwania ulicy prowadzącej do Stadionu Narodowego imieniem Ryszarda Siwca