Żegnamy człowieka, który sam o sobie mówił, że zawsze był w drodze. Trochę tak, jak całe jego pokolenie z Wilna - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas pogrzebu Tadeusza Konwickiego. W czwartek pisarz został pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych.
Wybitny pisarz, który stworzył nowy typ powieści, i wybitny reżyser filmowy – tak zmarłego w środę wieczorem Tadeusza Konwickiego wspomina prof. Stefan Chwin, pisarz i historyk literatury z Uniwersytetu Gdańskiego.
Tadeusz Konwicki był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, był także najbardziej polskim pisarzem, ponieważ przenikliwie odwzorowywał doświadczenia Polaków od 20-lecia międzywojennego do Polski niepodległej – zauważył prof. Aleksander Fiut z UJ.
Tadeusz Konwicki - który urodził się w Wilnie, w Nowej Wilejce, młodość spędził w Kolonii Wileńskiej - przez całe życie smakował Wilno, Wileńszczyznę, często się do Wilna odwoływał – powiedział PAP wileński poeta Romuald Mieczkowski.
Proza Tadeusza Konwickiego jest portretem duchowym całego pokolenia Polaków, którzy przeżyli wojnę i meandry historii powojennej. Był pisarzem mocno związanym z Warszawą, która jest scenerią kilku jego powieści - powiedział o zmarłym w środę pisarzu Andrzej Makowiecki.
Tadeusz Konwicki nie był postacią ze spiżu, marmuru czy z żelaza, tylko raczej z ziemskiego prochu. Był to człowiek niezwykle mądry i szlachetny - powiedział PAP Andrzej Titkow, autor dwóch filmów dokumentalnych poświęconych Konwickiemu.
Liczyłem, że napisze jeszcze jakieś wspaniałe dzieło; jak zwykle kąśliwe, ironiczne, a jednak pełne ciepła – powiedział PAP scenarzysta i krytyk filmowy Michał Komar, wspominając pisarza i reżysera Tadeusza Konwickiego.