Jedną z metod działalności polskiej opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych były głodówki. Zazwyczaj dotyczyły one spraw krajowych, jednak od tej reguły zdarzały się również wyjątki. Tak było 3–10 października 1979 r., kiedy to została zorganizowana głodówka w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
W Pradze zmarła w nocy z piątku na sobotę w wieku 75 lat Petruška Šustrová, dysydentka, sygnatariuszka Karty 77, publicystka i tłumaczka, wielka przyjaciółka Polski i Polaków. Była odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
W Pradze w piątek odbyło się pożegnanie byłego dysydenta, więźnia politycznego, dziennikarza i obrońcy praw człowieka Petra Uhla, który zmarł 1 grudnia br. w wieku 80 lat. Uroczystość zbiegła się w czasie z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
W wieku 87 lat zmarł Lubosz Dobrovsky, były dysydent, były minister obrony i ambasador w Rosji, szef kancelarii prezydenta Vaclava Havla. Na czeski przełożył „Małą apokalipsę” Tadeusza Konwickiego, którą wydał poza cenzurą. Tłumaczył także wiersze Czesława Miłosza.
Na placu Jungmanna w centrum Pragi z okazji ósmej rocznicy śmierci upamiętniono Václava Havla - ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego Czech. Havel zmarł w położonym w Karkonoszach domku letniskowym 18 grudnia 2011 r.
40 lat temu, 20 września 1978 r., odbyło się drugie słynne spotkanie polskich i czechosłowackich opozycjonistów: KSS „KOR” i Karty 77, zorganizowane na granicy obu krajów. Była to jedna z pierwszych prób połączenia wysiłków grup dysydenckich walczących z komunistycznym totalitaryzmem.
Spektakl „Do Dna” w wykonaniu studentów AST w Krakowie otrzymał główną nagrodę 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic", który odbył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – podali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia. Laur przyznali widzowie.
Koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w interpretacji Wiktorii Węgrzyn zainaugurował we wtorek 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, który do niedzieli zdominuje życie kulturalne w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Karta 77 była dla nas impulsem i momentem mobilizacyjnym, dała szansę stworzyć alianse ludziom, którzy byli gotowi do pracy nad zmianami w Czechosłowacji – powiedział w środę w Gdańsku, jeden z sygnatariuszy tego dokumentu, Petr Pospichal.