6 maja 1964 r. otwarto Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urządzono je w Collegium Maius, najstarszym budynku Akademii Krakowskiej, którego dzieje sięgają roku 1400. Karolowi Estreicherowi, twórcy koncepcji muzeum, udało się zrealizować projekt, który w Polsce pod rządami komunistów wydawał się nie do wykonania – neogotyckiemu gmachowi, przebudowanemu w XIX w., przywrócono jego renesansowy kształt.
„Beksiński nieznany” - to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w piątek w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zwiedzający obejrzą prawie sto prac artysty, a w wirtualnej przestrzeni "wejdą" w świat obrazów tego autora.
Ponad sto luksusowych sztućców i serwisów stołowych można oglądać na wystawie „Arystokrata u wód. Karlsbadzkie zakupy hrabiego Zygmunta Pusłowskiego”. Wernisaż odbył się w Collegium Maius w poniedziałek, w 101. rocznicę śmierci krakowskiego kolekcjonera dzieł sztuki.
Rysunki polskiego artysty Jankiela Adlera będzie można od środy oglądać w Collegium Maius w Krakowie. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało prezentowane prace od Brytyjczyka Davida Aukina, który dzieła Polaka odziedziczył po ojcu przyjaźniącym się z artystą.
O tym, czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o wspólne dobro - rozmawiali w środę w Krakowie politycy zgromadzeni na pierwszej debacie z cyklu spotkań „Dziedziniec pogan”. W debacie, która odbyła się na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczyli: Ryszard Bugaj, Mieczysław Gil, Aleksander Hall, Paweł Kowal, Ryszard Terlecki, Jerzy Fedorowicz (w zastępstwie Jarosława Gowina) oraz Henryk Woźniakowski. Do Krakowa nie dojechał zapowiadany wcześniej Tadeusz Mazowiecki.
Prof. Krzysztof Stopka będzie nowym dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – zdecydował Senat uczelni. Zastąpi on na tym stanowisku wieloletniego dyrektora muzeum prof. Stanisława Waltosia. Przejęcie obowiązków nastąpi 2 stycznia. Nowy dyrektor został wyłoniony w konkursie.