45 lat temu, 23 lutego 1978 r., w Katowicach powołano Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych. Tylko wspólnymi siłami mamy szanse wydobyć się z wyzysku – głosiła odezwa założycieli pierwszych za żelazną kurtyną niezależnych od władz PRL związków zawodowych.
45 lat temu, 25 marca 1977 r., ogłoszono powstanie drugiej, obok KOR, antykomunistycznej organizacji opozycyjnej. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela za cel stawiał sobie stworzenie szerokiego ruchu obywatelskiego, dążącego do przywrócenia w Polsce rządów prawa i odzyskania niepodległości.
110 lat temu, 16 kwietnia 1911 r., urodził się Marian Gołębiewski, Cichociemny, żołnierz podziemia antykomunistycznego i opozycji, działacz emigracyjny oraz kombatancki. W komunistycznych więzieniach spędził ponad czternaście lat.
20 lat temu, 13 stycznia 2001 r., zmarł Wojciech Ziembiński, wieloletni działacz antykomunistyczny. Przykładał szczególną wagę do odkłamywania propagandowej wizji polskiej historii. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po roku 1989 był m.in. inicjatorem budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Był określany „człowiekiem niepodległości”.
Powołanie ROPCiO było nową jakością w pracy na rzecz wolności Polski. Było to uruchomienie jeszcze jednej propozycji działania na rzecz wolności człowieka i – jak to ustawicznie podkreślaliśmy – niepodległości państwa – mówi w wywiadzie dla PAP Andrzej Czuma.
Zgodnie z planem „góry lodowej”, Ruch Obrony miał być organizacją wynurzającą się z podziemia i działającą jawnie. Zakładaliśmy, że będzie to krok do powstania partii niepodległościowej – mówi w wywiadzie dla PAP Leszek Moczulski, współzałożyciel ROPCiO.