Rola odegrana przez polskich kryptologów była przez dłuższy czas minimalizowana i nienagłaśniana. Wiązało się to przede wszystkim z tajemnicą, jaką do końca lat 60. były otoczone kwestie łamania szyfrów niemieckich w czasie wojny i działalność kryptologów alianckich – mówi PAP dr hab. Tadeusz Paweł Rutkowski, historyk z UW.
90 lat temu, prawdopodobnie 31 grudnia 1932 r., polski kryptolog Marian Rejewski złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Ten sukces był podstawą dalszych prac nad odczytaniem tajemnic niemieckiej machiny wojennej, które przyczyniło się do klęski III Rzeszy.
Brytyjski kryptolog Dilli Knox w lipcu 1939 r. wracał ze spotkania w podwarszawskich Pyrach wściekły. „Głupcy i ignoranci” – burknął. Nie mógł uwierzyć w to, czego się dowiedział. Polacy złamali kod Enigmy, maszyny szyfrującej rozkazy niemieckiej armii, nad którym Anglicy łamali sobie głowy od lat.
Pod koniec 1932 r. jeden z najzdolniejszych matematyków zatrudnionych w polskim wywiadzie, Marian Rejewski, pracował nad zadaniem, które w przyszłości miało odmienić losy II wojny światowej. Prawdopodobnie 31 grudnia odczytał pierwszą niemiecką depeszę, do której zaszyfrowania użyto Enigmy.
Tajniki kryptologii, matematyki, informatyki i cyberbezpieczeństwa będzie można zgłębiać w sobotę w Bydgoszczy na pikniku międzypokoleniowym poświęconym wybitnemu bydgoszczaninowi Marianowi Rejewskiemu. Wydarzenie odbędzie się na tarasie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.
Wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu otwarto w środę przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Zaprezentowano także biografię wybitnego polskiego matematyka i kryptologa, który ze swoim zespołem w styczniu 1933 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Imię Mariana Rejewskiego otrzymała sala konferencyjna w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Tablicę upamiętniającą wybitnego kryptologa odsłonił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Nie lepszego patrona niż Marian Rejewski, który złamał kod Enigmy – podkreśla szef IPN Karol Nawrocki.
Marian Rejewski ze swoimi kolegami udowodnił, że Polacy mogą skutecznie realizować najbardziej ambitne, najtrudniejsze wyzwania – powiedział w środę w Bydgoszczy minister Andrzej Adamczyk podczas uroczystości nadania imienia kryptologa dworcowi Bydgoszcz Główna.
Latem tego roku pierwsi turyści i mieszkańcy będą mogli odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Nowoczesna placówka ma popularyzować i przybliżać sekrety kryptologii, a także przypominać o dokonaniach związanych z miastem matematyków.
Sir Dermot Turing – bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa Alana Turinga – został w niedzielę w Londynie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za podkreślanie roli Polaków w łamaniu kodu Enigmy.