30 października 1984 r. z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki. Jedenaście dni wcześniej ksiądz został zatrzymany wraz ze swoim kierowcą, kiedy wracał po mszy odprawionej w Bydgoszczy. Przez kilka lat poprzedzających tragiczną śmierć kapłana jego msze święte za ojczyznę gromadziły tysiące osób. Podczas swojej ostatniej mszy Popiełuszko mówił: „Obowiązek chrześcijanina – to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci. Tylko plewy nic nie kosztują, za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić”.
Czy potrafimy sobie wyobrazić państwo polskie, Kościół w Polsce, bez kard. Stefana Wyszyńskiego? A tak mogło się zdarzyć, gdyby nie niezłomna postawa więzionego w latach 1953–1955 na Rakowieckiej w Warszawie bp. Antoniego Baraniaka. To dzięki niemu komuniści nie zdołali wytoczyć pokazowego procesu Prymasowi Tysiąclecia i skazać go na wieloletnie więzienie lub wydalenie z kraju – pisze Czesław Ryszka w książce „Misja i krzyż”
Po latach trudno zrozumieć fenomen popularności ks. Jerzego Popiełuszki, zwłaszcza gdy ogląda się na nagraniach archiwalnych młodego, szczupłego księdza cichym głosem odczytującego homilie z kartek zapisanych ręcznie drobnym pismem – przyznaje w książce „Po prostu jestem z tymi ludźmi” - Katarzyna Jóźwik.
„Z tej śmierci narodziło się dobro” - to hasło konferencji zorganizowanej we wtorek w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Współorganizatorem wydarzenia był oddział IPN w Katowicach.
Jeden z najgłośniejszych konfliktów o krzyże w szkołach rozegrał się w grudniu 1984 r. w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. Jednak jego korzenie sięgają kilka lat wstecz, do tzw. solidarnościowego karnawału. Wówczas to – dokładnie 11 października 1981 r. – miejscowy proboszcz, ks. Kazimierz Biernacki, dokonał w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poświęcenia krzyży, które następnie zawisły w szkołach w tym mieście.
W dniach od 13 do 18 sierpnia w Warszawie odbyła się IV edycja Szkoły Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. Przez pięć dni uczniowie i nauczyciele szkół średnich z całej Polski poznawali historię i nauczanie kapelana Solidarności, rozmawiali też ze świadkami jego życia.
Konferencja Episkopatu Francji (CEF) skrytykowała w sobotę wraz z organizacją Holy Games (Święte Igrzyska) piątkowe otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu za „ośmieszanie chrześcijaństwa". Do tych wydarzeń odniósł się również metropolita San Francisco.
Ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Czy nie ulegamy dziś wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych? - pytał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
45 lat temu, 2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce. Papieskie nauczanie zostało odebrane przez społeczeństwo jako wezwanie do przemian ustrojowych i odbudowy wolności kraju.
Wydawać by się mogło, że dialog między tak różnymi ideowo podmiotami, jak Stolica Apostolska i Związek Sowiecki, jest z góry skazany na porażkę. Okazuje się jednak, że nie tylko był on możliwy, ale trwał przez cały wiek XX. O trudnych próbach nawiązania porozumienia oraz o tym, jak wpływają one na dzisiejsze relacje Rosji z Watykanem opowiada Andrzej Grajewski, autor wydanej niedawno książki „W dialogu i zwarciu. Stolica Apostolska wobec sowieckiego komunizmu 1917–1991”.