We wtorek mija 35 lat od piłkarskiego spotkania w Zagrzebiu, które wielu uważa za początek wojny na Bałkanach, a przez stację CNN uznane zostało za jeden z pięciu meczów, które zmieniły świat. "Zamiast meczu były zamieszki" - przyznał 14-letni wtedy Serb Ivan Ilić, późniejszy siatkarz Asseco Resovii.
Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) ogłosiła w poniedziałek zakończenie po 41 latach powstania zbrojnego przeciw władzom Turcji. Walka, której pierwotnym celem była niepodległość ziem zamieszkanych przez Kurdów, od lat 90. skupiała się na prawach mniejszości i była prowadzona głównie poza Turcją.
Premier Donald Tusk i prezydent Emmanuel Macron mają w piątek podpisać polsko-francuski traktat o przyjaźni i współpracy. Nancy, miasto w Lotaryngii w którym się spotkają, jest już od prawie trzystu lat świadkiem związków polsko-francuskich.
W klasach szkolnych w Niemczech usłyszeć można twierdzenia takie jak "Polska sprowokowała II wojnę" światową czy "Żydzi byli w jakiś sposób współwinni” - alarmuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". 80 lat po zakończeniu wojny zachowanie pamięci jest coraz trudniejsze - podkreślają historycy.
Dziś skłaniamy się ku architekturze oddolnej, szanującej tradycję oraz potrzeby ludzkie, nastawionej nie na spektakl, ale na użyteczność - powiedziała PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, która w czwartek otworzy polską wystawę "Lary i penaty" na Biennale w Wenecji.
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w liście do organizatorów i uczestników parady Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago podziękowała rodakom w USA za troskę o narodową pamięć historyczną i za przekazywanie rodzimej tradycji, dziedzictwa, języka i kultury.
W Muzeum Wschodnich Czech w Hradcu Kralove pojawiły się wyjątkowe eksponaty - złote monety i biżuteria odkryte w pobliżu Dvora Kralove, ok. 50 km od granicy z Polską. O znalezisku stało się głośno pod koniec kwietnia. Wtedy w tamtejszym lesie turyści znaleźli 7 kg złotych kosztowności o wartości ponad 300 tys. euro.
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na wileńskiej nekropolii Rossa, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, w sobotę zostały złożone kwiaty, a następnie centralnymi ulicami Wilna przeszła wielotysięczna "Parada Polskości".
Czy można na niespełna czterystu stronach opowiedzieć historię Stanów Zjednoczonych? Tak, pod warunkiem, że zamiast skupić się na przypomnieniu wojen, kryzysów i innych wydarzeń spróbuje się wyjaśnić to, w jaki sposób ten kraj stał się takim jakim go znamy.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała we wtorek, że w ciągu ostatniej dekady na szlakach migracyjnych na całym świecie śmierć poniosło lub zaginęło ponad 72 tys. osób. ONZ-owska agenda ds. migracji podała, że tylko w ub. roku zginęło co najmniej 8 938 migrantów.