Citola popularna w średniowieczu, scheitholt w renesansie oraz viola da gamba znana w renesansie i baroku to instrumenty muzyczne wykonane współcześnie na wzór tych dawnych, które wzbogaciły zbiory Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Dołączyły one do kopii renesansowej lutni i oryginalnego fortepianu z 1850 r.
Rękopiśmienny plan Jarosławia z 1777 roku, jeden z najstarszych zachowanych planów miasta, można po raz pierwszy oglądać w Muzeum w Jarosławiu Kamienicy Orsettich. Placówka w tym roku świętuje 100-lecie.
Siekierkę z epoki brązu sprzed prawie 3 tys. lat oraz dwa kilkusetletnie żelazne topory będzie można wkrótce oglądać na wystawie w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Artefakty zostały odkryte w zeszłym roku w okolicach miasta.
Rycinę z 1864 r. autorstwa F. Backebuscha, przedstawiającą pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie), będzie można wkrótce zobaczyć na wystawie w tamtejszym muzeum. Będzie to pierwsza prezentacja grafiki - poinformowała PAP Katarzyna Szarek z muzeum.
Ponad 500 eksponatów ilustrujących czasy największej świetności Jarosławia w XVI i XVII w., w tym meble, obrazy, stroje, wyroby rzemiosła, czy XVII-wieczne katowskie miecze, będzie można od soboty zobaczyć na wystawie „Miasto. O jarosławskim Złotym Wieku” w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Jeden z pierwszych w Galicji balonów, czyli statków powietrznych, należał do mieszczanina Andrzeja Gretza, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. w Jarosławiu. To potwierdza, że podbój przestworzy interesował nie tylko naukowców i arystokratów, ale i zwykłych mieszczan – uważają muzealniczki z Jarosławia.
Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII w. ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odzyskają świetność dzięki pracom konserwatorskim na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To kolejne eksponaty z kolekcji jarosławskiej placówki, które będą odnawiane przez specjalistów ze stolicy.
Prace pedagogów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy na co dzień kształcą przyszłych konserwatorów dzieł sztuki, będzie można od niedzieli oglądać w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich na wystawie „3 x 2”. Na ekspozycji znajdą się rzeźby, grafiki, dzieła malarskie, rysunki, film animowany.
Starodawne pieśni wielkopostne o śmierci, męczeństwie świętych i zwycięstwie pod Wiedniem, zaśpiewane do tanecznej muzyki doby renesansu utrwalonej w nabożnych śpiewach ludu dawnej Rzeczypospolitej, zabrzmią w sobotę wieczorem podczas koncertu w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Konserwacja eksponatów muzealnych, wsparcie merytoryczne, a także promocja bogactwa kulturowego regionu to główne cele programów współpracy, które nawiązało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich z ASP w Warszawie, Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamkiem Królewskim na Wawelu i Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki.