45 lat temu, 17 września 1973 r., na emigracji w USA zmarł prof. Oskar Halecki, jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich historyków XX wieku. Był zwolennikiem budowy bliskich związków państw Europy Środkowej, wzorowanych na unii polsko-litewskiej.
Są poważne przesłanki wskazujące na wzrost obecności rosyjskiej w Osetii Płd. przed wybuchem wojny w Gruzji w 2008 r., co by świadczyło, że Rosja się do niej przygotowywała; prezydent Micheil Saakaszwili zachował się zaś tak, jak chciała Rosja - mówi PAP ekspert OSW Wojciech Górecki.
Apelujemy do przyjaciół z zachodniej Europy, by wzięli pod uwagę fakt, że mamy własne wyzwania wynikające z doświadczenia komunizmu; musimy walczyć ze zjawiskami, których wy, drodzy przyjaciele, czasami nie rozumiecie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Rumunii.
Oni eksportowali naszą wolność – powiedział w środę o działalności Autonomicznego Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej prezes IPN Jarosław Szarek podczas międzynarodowej konferencji poświęconej 30. rocznicy powstania tej organizacji w Krakowie.
ULB to skrót oznaczający obszar Ukrainy, Litwy i Białorusi. Termin ten stworzyli Jerzy Giedroyc i Juliusz Mieroszewski. W książce "Dialog kultur i pamięci w regionie ULB" autorzy z krajów Europy Wschodniej poruszają kwestię historycznego dziedzictwa tych ziem i jego wpływu na teraźniejszość.
Prof. Bohdan Cywiński odebrał we wtorek nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" za tom „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej", w której analizuje strategie przetrwania podejmowane przez różne narody poddawane w historii rusyfikacji.
W Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie pamięć o własnych dziejach jest żywa, nie ma historyków odnoszących sukces na Zachodzie; brakuje ich publikacji w języku angielskim - zgodzili się historycy Norman Davies i Timothy Snyder podczas dyskusji w Warszawie.
MHP: Swoją karierę naukową poświęcił Pan badaniom nad problemem rozwoju gospodarczego na poziomie regionalnym, ale widzianego w perspektywie globalnej. Czy Pańskim zdaniem badania nad historią gospodarczą rozwijają się dziś, czy może słabną? Jak z perspektywy międzynarodowej wygląda historia Europy Wschodniej?