W najbliższym czasie nie mamy przesłanek, które by świadczyły o tym, że zależność Europy środkowej od Niemiec będzie w sposób istotny słabła – ocenił Krzysztof Rak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej podczas konferencji „Polska wobec Niemiec: wyzwania, sprawy wspólne, różnice”, która się odbyła w czwartek w Akademii Zamojskiej.
Dr Sławomir Lucjan Szczesio z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego zaznaczył, że im dłużej będzie trwała wojna w Ukrainie, tym jej szanse na zwycięstwo będą mniejsze. Według niego, "ta wojna może się przedłużać, ponieważ ani jedna, ani druga strona nie będzie w stanie uzyskać swoich celów".
Twórcy paktu Brianda-Kelloga nadali formalne ramy zasadzie wyeliminowania wojny jako narzędzia politycznego. To było nowatorskie rozwiązanie – mówi PAP prof. Michał Leśniewski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 95 lat temu, 27 sierpnia 1928 r., Polska podpisała pakt Brianda-Kelloga.
To jest pewien proces przekonania naszych przyjaciół. Jesteśmy na dobrej ścieżce i sojusznicy się niebawem ujawnią – mówi wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk o działaniach na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec. Bliżej połowy września więcej rzeczy ujawnimy – zapowiada.
Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani „ruskim mirem” Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią – pisze historyk prof. Andrzej Nowak w amerykańskim portalu American Purpose.
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie sprawiła, że stosunki polsko-ukraińskie są dziś silne, jak nigdy dotąd, a ścisła współpraca dwóch państw tworzy nową architekturę bezpieczeństwa w Europie – wskazywali uczestnicy konferencji „Polish-Ukrainian Tandem in the Post 24 February World” w Kijowie.
Trwa rejestracja uczestników 12. konferencji z cyklu „Genealogie Pamięci”. Tegoroczna pt. „Historia i pamięć w stosunkach międzynarodowych” odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz na platformie Zoom w dniach 26–28 października.
50 lat temu, 17 maja 1972 r., Bundestag ratyfikował „Układ między PRL a RFN o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków”, podpisany przez szefów rządu obu krajów w grudniu 1970 r. Wymowa tego aktu została osłabiona przez niemieckie oświadczenie dotyczące granicy z Polską.
Nasze państwa łączy silne poczucie odpowiedzialności za umacnianie bezpieczeństwa regionalnego oraz militarnego – podkreśla prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Republiki Uzbekistanu z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Uzbekistanem.
Źródeł sporu między Rosją a Ukrainą należy szukać jeszcze w IX w., kiedy ośrodkiem państwa wschodnich Słowian był Kijów. Moskwa politycznym centrum stała się dopiero w XIV w. – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z UJ i PAN.