Warszawski Transport Publiczny – wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej – zapraszają w niedzielę, 21 lipca, na przejażdżki zabytkowymi pojazdami Trasą W-Z i Trasą Łazienkowską - poinformował stołeczny ratusz.
Tegoroczny Marsz Pamięci rozpocznie się 22 lipca o godz. 18 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki, a zakończy na ul. Stare Nalewki, gdzie stanie specjalna instalacja artystyczna projektu Jakuba Szczęsnego - poinformował w czwartek ŻIH.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego w sprawie nadania jednej z ulic w Dobrzeniu Wielkim nazwy 22 lipca. Decyzję wojewody zaskarżyła gmina Dobrzeń Wielki. Wyrok jest nieprawomocny.
Sąd administracyjny w Olsztynie unieważnił we wtorek rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego, który uchylił uchwałę rady gminy Kruklanki o zmianie nazwy ul. 22 Lipca na taka samą nazwę. W ocenie sądu brak dowodu, że propaguje ona komunizm.
Wojewoda warmińsko-mazurski uchylił we wtorek uchwałę rady gminy Kruklanki, która zmieniała nazwę ul. 22 Lipca w tej miejscowości na... ul. 22 Lipca. W opinii IPN takie działanie samorządu mogło być próbą obejścia ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej.
70 lat temu, 21 lipca 1944 r. pod patronatem Stalina utworzony został w Moskwie Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Dzień później, 22 lipca radio moskiewskie ogłosiło, że w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał PKWN; w rzeczywistości jego członkowie dotarli tam dopiero 27 lipca 1944 r. Od 1945 r. 22 lipca był uroczyście obchodzony jako Święto Odrodzenia Polski. Kolejne rocznice ogłoszenia manifestu PKWN były w Polsce Ludowej najważniejszym świętem państwowym (zniesiono je w 1990 r.).
We wtorek, 22 lipca, w 70. rocznicę ogłoszenia Manifestu Lipcowego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (ul. Towarowa 1) otworzy dla zwiedzających - niedostępną na co dzień - „Salonkę Bieruta”. Jest to luksusowy wagon sypialny z bogato zdobionym gabinetem pierwszego przywódcy Polski ludowej.
22 lipca przypada rocznica urodzin Janusza Korczaka - pedagoga, pisarza, publicysty, prekursora działań na rzecz praw dziecka. Nie wiadomo jednak na pewno, która to rocznica, sam Korczak nie wiedział, czy przyszedł na świat w 1878 czy w 1879 roku.
22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. W rzeczywistości PKWN utworzony został pod patronatem Stalina 21 lipca 1944 r. w Moskwie, a jego członkowie dotarli do Chełma Lubelskiego dopiero 27 lipca 1944 r.