Kilkadziesiąt nieznanych pieśni powstania styczniowego odnalezionych w tradycji Podkarpacia, którego ziemie należały w czasie powstania do tzw. Galicji Wschodniej, to efekt zakończonego przez stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu projektu „Ballada o złotym oddziale - pieśni powstania styczniowego”.
Koncert chopinowski dedykowany powstańcom styczniowym będzie punktem kulminacyjnym dwudniowych spotkań historycznych, które rozpoczną się w piątek w Kobylanach (Podkarpackie). W sobotę przed odbudowanym Dworem Sulimirskich w Kobylanach wystąpi prof. Andrzej Pikul.
Plenerowa wystawa „Powstali 1863-64” zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana od 10 sierpnia na Cytadeli Warszawskiej przy budynku Muzeum Historii Polski - poinformował PAP rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski Michał Przeperski.
Dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta oraz czterech jego współpracowników - powieszonych przez Rosjan przed 160 laty na stokach warszawskiej Cytadeli - uczczono w poniedziałek w miejscu ich egzekucji apelem pamięci, salwą honorową i mszą świętą.
Romuald Traugutt mówił, że Rosja musi pogodzić się z tym, że inne narody zasługują na wolność od jej panowania – mówi PAP Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski. 160 lat temu, 5 sierpnia 1864 r. Rosjanie zamordowali dyktatora Powstania Styczniowego i jego współpracowników.
160 lat temu, 5 sierpnia 1864 r. władze rosyjskie dokonały egzekucji Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego i jego współpracowników. Traugutt stał się symbolem walki o niepodległość dla wielu pokoleń Polaków, był wzorem m.in. dla Józefa Piłsudskiego.
Na dziedzińcu wileńskiego Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w czwartek została otwarta multimedialna ekspozycja „Powstali 1863–64”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Wystawa ma charakter edukacyjny – podkreślił w rozmowie z PAP Robert Kostro, dyrektor polskiej placówki muzealnej.
W Wilnie poświęcono w piątek pierwszy w mieście pomnik upamiętniający powstańców styczniowych. Monument jest zlokalizowany przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym także franciszkańskim. Uroczystość zorganizowano w 160. rocznicę egzekucji na wileńskim Placu Łukiskim Konstantego Kalinowskiego, jednego w przywódców zrywu.
160 lat temu, 22 marca 1864 r. na wileńskim pl. Łukiskim, rosyjscy zaborcy dokonali publicznej egzekucji Konstantego Kalinowskiego. „Dla nas to absolutny bohater, część wspólnej polsko-białoruskiej historii. Postać Kalinowskiego łączy nasze narody” – powiedział w rozmowie z PAP Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Dom Białoruski.