2 lutego 1536 r. w Grójcu urodził się Piotr Skarga - kaznodzieja, jezuita, zdecydowany przeciwnik reformacji, współtwórca unii brzeskiej z 1596 r.; zasłużony dla rodzimej kultury i języka pisarz, autor m.in. „Kazań sejmowych”, w których przepowiadał zgubę Polski.
W Krakowie zaprzysiężono w środę członków dwóch komisji, które mają przygotować materiały do ewentualnego procesu beatyfikacyjnego jezuity, pisarza i kaznodziei, przedstawiciela polskiej kontrreformacji ks. Piotra Skargi.
Senatorowie odrzucili w czwartek projekty uchwał, w których Izba miała uczcić Królową Jadwigę w 15. rocznicę jej kanonizacji oraz oddać hołd księdzu Piotrowi Skardze. Za projektem uchwały ws. uczczenia Królowej Jadwigi głosowało 30 senatorów, za odrzuceniem było 42, 4 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. Odrzucenie projektu rekomendowała senacka Komisja Ustawodawcza.
Pierwsza część Panteonu Narodowego, w którym będą spoczywali wybitni twórcy sztuki, kultury i nauki została w czwartek otwarta w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, pochowanego w krypcie tej świątyni.
W czwartek, w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, który spoczywa w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, zostanie uroczyście otwarta pierwsza cześć Panteonu Narodowego w podziemiach tej świątyni.
27 września 1612 r. w Krakowie zmarł Piotr Skarga – kaznodzieja, jezuita, zdecydowany przeciwnik reformacji, współtwórca unii brzeskiej z 1596 r.; zasłużony dla rodzimej kultury i języka pisarz, autor m.in. „Kazań sejmowych”, w których przepowiadał zgubę Polski.