19 października 2024 roku o godzinie 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu wystąpią dwie wybitne artystki, Ewa Pobłocka – fortepian, Maria Leszczyńska – wiolonczela, które przeniosą nas w świat dźwięków największych kompozytorów.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na pokaz obrazu z wizerunkiem arcybiskupa Jarosława ze Skotnik. Specjalny pokaz obrazu przedstawiającego wizerunek arcybiskupa Jarosława Bogorii ze Skotnik połączony zostanie z komentarzem historyczno-konserwatorskim.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”. Wystawa opowiada o zjawisku „wielkiej podróży”, czyli „grand tour’u”, jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie.
Od 1 stycznia 2022 roku Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zmieni nazwę na Muzeum Zamkowe w Sandomierzu i będzie miało dwóch, a nie jak dotychczas czterech, organizatorów – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz woj. świętokrzyskie.
W Muzeum Okręgowym na Zamku Królewskim w Sandomierzu od 15 maja prezentowana będzie wystawa kolekcji znanego polskiego podróżnika pt. „Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane”. Można będzie ją zobaczyć do końca sierpnia.
W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu na Dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarto wystawę plenerową „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. W wernisażu wzięła udział m.in. Anna Piekarska wicedyrektor Muzeum Historii Polski, które ekspozycję przygotowało.
Do 15 sierpnia w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu na Dziedzińcu Zamku Królewskiego (ul. Zamkowa 12) można obejrzeć wystawę plenerową Muzeum Historii Polski „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Wstęp wolny, wystawa będzie czynna w godz. 9.00-21.00.
Militaria, mapy, fotografie oraz odznaki z czasów Wielkiej Wojny można od czwartku oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Wystawa koncentruje się przede wszystkim na wydarzeniach, które miały miejsce na granicy dwóch zaborców - Rosji i Austro-Węgier.
Samorząd Sandomierza przejął zarząd nad Muzeum Okręgowym. We wtorek burmistrz wystąpił także do PTTK o przekazanie Bramy Opatowskiej i podziemnej trasy turystycznej. Chce połączyć administrowanie zabytkowymi obiektami. Sandomierski samorząd od tego roku ma prowadzić trzy największe atrakcje turystyczne miasta: podziemną trasę utworzoną w XIV i XV-wiecznych piwnicach pod miastem, Bramę Opatowską z 1362 roku oraz Muzeum Okręgowe, znajdujące się w zamku królewskim o historii sięgającej czasów Kazimierza Wielkiego.