14 sierpnia 1980 r. zaczął się pod przewodnictwem Lecha Wałęsy strajk na Wybrzeżu - w Stoczni Gdańskiej, a następnie prawie całym regionie. "Dał początek historii, z której Polacy mogą być dumni" - podkreślał prof. Andrzej Friszke, autor książki "Rewolucja Solidarności".
35 lat temu, 2 czerwca 1989 r., ukazał się pierwszy numer wznowionego „Tygodnika Solidarność”. Jego odrodzenie zbiegło się z początkiem przemian politycznych. W ciągu kolejnej dekady pismo stało się jednym z głównych uczestników debaty o kształcie i skutkach polskiej transformacji.
Radio „Solidarność” – pod różnymi nazwami – funkcjonowało nie tylko w kilkudziesięciu (z całą pewnością w ponad trzydziestu) ośrodkach w kraju, ale również za granicą (we Francji i w Norwegii). Mało tego w Paryżu rozpoczęło działalność prawie cztery miesiące wcześniej niż w Warszawie. Zaczęło nadawać swoje audycje już pięć dni po wprowadzeniu stanu wojennego (18 grudnia 1981 r.). Co ciekawe pomysłodawcami Radia „Solidarność” w Paryżu nie byli Polacy, ale dwaj młodzi Francuzi zaangażowani w walkę o „wyzwolenie eteru” – Bertrand Jullien i Patrick Farbiaz.
Przy wejściu do budynku obecnego Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku odsłonięta została w piątek tablica upamiętniająca NSZZ „Solidarność”. Przed laty w tym gmachu mieściła się siedziba zarządu regionu związku. Uroczystość odbyła się z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Instytut Pamięci Narodowej otrzymał nieznaną wcześniej korespondencję z 1982 roku adresowaną do działaczki „Solidarności” Anny Walentynowicz. Trafi do archiwum gdańskiego oddziału IPN – podaje instytucja w czwartkowym komunikacie.
Błędem ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego nie było to, że była sojusznikiem Związku Sowieckiego, ale stanowiła leniwą władzę, która niczego nie chciała zmieniać – powiedział w niedzielę w Gdańsku działacz opozycji antykomunistycznej Jan Rulewski.
Sejm uczcił w piątek rolę kobiet w solidarnościowej rewolucji lat 80. ubiegłego stulecia. W przyjętej uchwale posłowie wyrazili najwyższe uznanie tysiącom Polek i ich liderkom oraz oddali hołd ich poświęceniu, „pamiętając, że zawsze były i są gotowe stanąć do walki o chleb, wolność i godność”.
Działalność NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jest częścią historii ruchu solidarnościowego i walki o obalenie władzy komunistycznej – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości z okazji 40. rocznicy rejestracji związku.
Wraz z rejestracją 40 lat temu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” wielki ruch Solidarności stał się pełny; dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla polskiej wsi, polskiego rolnictwa – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.