O Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego rywalizowało w tym roku 100 publikacji. Spośród nich jury 16. edycji nagrody nominowało pięć tytułów - poinformowano w czwartek na stronie Biura Kultury m.st. Warszawy.
8 lipca 1989 roku zmarł w Poznaniu Jerzy Pertek, pisarz marynista, nazywany „morskim Sienkiewiczem”; autor m.in. „Wielkich dni małej floty”, najlepszej książki o okrętach Marynarki Wojennej II RP - „biblii dla każdego pasjonata marynistyki”.
Porozumienie Wydawców Książki Historycznej wraz z Fundacją Historia i Kultura ogłaszają trzydziestą edycję Nagrody KLIO i zapraszają wydawców, redakcje, instytucje i osoby prywatne do zgłaszania publikacji polskich autorów i wydawców, przyczyniających się do popularyzacji historii i promowania literatury historycznej.
Bogusław Wójcik, Witold Bagieński, Daniel Koreś, Joanna Karbarz-Wilińska, Bartosz Januszewski, Edward Gigilewicz, Leon Popek, Sylwia Szafrańska otrzymali nagrody Sygnety Wydawnictwa IPN w konkursie na Najlepszą Książkę roku 2023. Nagroda ma charakter honorowy. Listę laureatów ogłoszono w środę.
W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie internautów na Najlepszą Książkę Roku 2023 wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej w 2. konkursie o Nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Do 10 marca na głosy czytelników oczekuje 49 tytułów. Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali, która odbędzie się 20 marca.
Biografie, historia regionalna, dzieje totalitaryzmów, komiksy, wspomnienia – publikacje z tych dziedzin historiografii dominowały w ofercie księgarń historycznych oraz wśród wyróżnionych w plebiscytach na najlepsze książki 2023 roku.
Agnieszka Witkowska-Krych, Bartłomiej Noszczak i Zbigniew Parafianowicz to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała także kilka wyróżnień. Statuetki, nagrody i wyróżnienia wręczono podczas gali zorganizowanej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku 2023. Laureatem jest Sławomir Łotysz, autor książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” wydawnictwa Universitas.
Od środy w ramach konkursu o nagrodę Sygnety Wydawnictwa IPN internauci mogą głosować na wybraną przez siebie książkę roku 2022. Na głosy czekają 63 tytuły, na które można głosować do 31 marca. „Sygnety” będą przyznawane w sześciu kategoriach.
Historia imperializmu rosyjskiego, nowe spojrzenia na ludobójstwo dokonane przez III Rzeszę, liczne biografie, dzieje polskiej wsi, komiksy historyczne i syntezy dziejów Polski – te publikacje dominowały w ofercie księgarń historycznych w roku 2022.