Mija 60 lat od premiery komedii Stanisława Lenartowicza z Antoniem Cifariellą, Elżbietą Czyżewską i Zbigniewem Cybulskim. Film opowiada o perypetiach młodego włoskiego żołnierza zagubionego w okupowanej przez Niemców Polsce, drwi z utrwalonych klisz dotyczących okupacji i polskiego ruchu oporu, odchodzi od wojennej martyrologii. Jednak za filmowymi przygodami pechowego Włocha kryje się tragiczna rzeczywistość.
80 lat temu, 25 lipca 1943 r. organ partyjny Wielka Rada Faszystowska i król Włoch pozbawili władzy i aresztowali Benito Mussoliniego. Konsekwencją tego była kapitulacja Włoch wobec aliantów zachodnich. Do kraju wkroczyły wojska III Rzeszy rozpoczynając okupację Włoch.
Wnuk ostatniego króla Włoch Humberta II Emanuele Filiberto przeprosił w liście do wspólnoty żydowskiej za ustawy rasowe, uchwalone przez reżim Benito Mussoliniego w 1938 roku, gdy kraj był monarchią. Ustawy nazwał hańbą.
Zwolennicy włoskiej skrajnej prawicy demonstrowali w sobotę w Mediolanie i Prato. W ten sposób uczcili 100. rocznicę utworzenia z inicjatywy Benito Mussoliniego tzw. związków walki, które dały początek faszyzmowi. Odbyły się też wiece antyfaszystowskie.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przeprosił w czwartek za swą wypowiedź, w której wymienił zasługi faszystowskiego przywódcy Włoch Benito Mussoliniego dla rozwoju kraju. Słowa te wywołały burzę we Włoszech i w europarlamencie.
„1938; odrzucone człowieczeństwo - Od ustaw rasowych do Auschwitz” - to tytuł wystawy zainaugurowanej w poniedziałek na Kwirynale w Rzymie w obecności prezydenta Włoch Sergia Mattarelli. Zorganizowano ją w związku z 80. rocznicą ustaw reżimu Benita Mussoliniego.
Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w czwartek jednogłośnie rezolucje koalicji i opozycji w sprawie inicjatyw mających na celu walkę z antysemityzmem. Projekty uchwał zgłoszono w roku 80-lecia ustaw rasowych wprowadzonych przez reżim Benito Mussoliniego.
Komiksy na temat włoskiego faszyzmu i zagłady Żydów zgromadzono na wystawie w Turynie. 155 artystów specjalizujących się w tej sztuce wykonało rysunki na wystawę, zorganizowaną w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą ustaw rasowych we Włoszech.
Pożar koło Rzymu poważnie zniszczył ułożony z drzew na cześć Benito Mussoliniego napis DUX, który widniał na zboczu wzgórza. Powstał on w 1939 roku, gdy uczniowie szkoły leśnej zasadzili ponad 20 tysięcy sosen, które utworzyły te trzy litery.
Władze miasta Rimini nad Adriatykiem, odwiedzanego przez setki tysięcy turystów z całego świata, chcą ukrócić sprzedaż pamiątek związanych z postacią urodzonego w pobliżu Benito Mussoliniego. Burmistrz chce wprowadzić zakaz handlu takimi gadżetami.