Mija 80 lat od ostatecznej likwidacji w Auschwitz II-Birkenau obozu familijnego dla Żydów przywiezionych z getta w Theresienstadt nieopodal Pragi. W dwie noce - od 10 do 12 lipca – Niemcy zgładzili w komorach gazowych 7 tys. więźniów, w tym dzieci.
Funkcjonowaniu getta w Theresienstadt niedaleko Pragi, jego roli w propagandzie Trzeciej Rzeszy oraz istnieniu w Birkenau obozu rodzinnego dla Żydów przywiezionych stamtąd, poświęcona będzie sesja edukacyjna online, która odbędzie się w czwartek – podało Muzeum Auschwitz.
75 lat temu Niemcy utworzyli w Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Żydów deportowanych z getta w Terezinie w Protektoracie Czech i Moraw. 9 września 1943 r. osadzili w nim 5 tys. Żydów. W sumie trafiło tam ponad 17 tys. osób. Przeżyło ok. 1,2 tys.
Koncert polsko-niemiecko-izraelskiego Tria Artus poświęcony pamięci zamordowanej w Auschwitz poetki Ilse Weber odbył się w czwartek w Budapeszcie w obecności ambasadora Polski Jerzego Snopka oraz ambasadorów Niemiec i Izraela.
Wirtualną wystawę, ukazującą historię utworzonego w 1942 r. przez Niemców getta Theresienstadt i deportacji wiezionych w nim Żydów do obozu Auschwitz, stworzyło Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute – podało w piątek biuro prasowe Muzeum.
Pamiętniki, fotografie i rysunki złożyły się na opowieść o losie młodych Żydówek, które podczas II wojny trafiły do tzw. domu dla dziewcząt w obozie koncentracyjnym Theresienstadt. Ich historię opisała Hannelore Brenner-Wonschick, gość festiwalu "Warszawa Singera".
Spektakl "Komedia obozowa” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zwyciężył w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic", który w sobotę późnym wieczorem zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Laureata wyłoniła publiczność.
Wystawa "Tu nie latają motyle", złożona z prac dzieci przetrzymywanych w czasie II wojny w obozie Theresienstadt (Terezin), jest jednym z głównych elementów rozpoczętych w niedzielę w Łodzi III Dni Pamięci, które poświęcone są pamięci ofiar Holocaustu.