Tak jak Niemcy podczas II wojny światowej, tak teraz Rosjanie dopuszczają się zbrodni na dzieciach z Ukrainy. Po II wojnie światowej nie zakończyła się na świecie gehenna najmłodszych – powiedział w środę PAP dyrektor Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi Ireneusz Maj.
1 grudnia 1942 roku Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto. Obejmował on dzisiejsze ulice: Bracką, Emilii Plater, Górniczą oraz Zagajnikową. Wejście na teren obozu prowadziło od ul. Przemysłowej.
Podczas uroczystości przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci w Łodzi - miejscu, gdzie w czasie okupacji niemieckiej znajdował się hitlerowski obóz dziecięcy – uczczono w środę pamięć najmłodszych więźniów. Wyróżniono także osoby działające na rzecz dzieci.
1 grudnia 1942 r. Łodzi na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży. Od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r. przez to miejsce przeszło ok. 5 tysięcy nieletnich Polaków (w wieku od dwóch do 16 lat). Zaledwie 900 doczekało w nim wyzwolenia.
Przed pomnikiem Martyrologii Dzieci w Łodzi – w miejscu, gdzie w czasie okupacji znajdował się hitlerowski obóz dziecięcy – odbyło się w poniedziałek spotkanie upamiętniające najmłodszych więźniów.