Podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy we Wrocławiu ogłoszono, że jeszcze w tym roku odbędą się kolejne ekshumacje na Cmentarzu Osobowickim. Szczątki zidentyfikowanych w ich wyniku żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostaną przeniesione do kwatery honorowej.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych złożył wieniec w Mauzoleum na "Łączce", oddając hołd Niezłomnym Bohaterom - poinformowano w piątek na Fb UdSKiOR.
Przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych oraz rodziny ofiar złożyli wieńce przed ścianą straceń w byłym więzieniu mokotowskim na ul. Rakowieckiej w Warszawie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
Nie ustaniemy w poszukiwaniach, ustaleniu miejscu pochówku i upamiętnieniu tych, którzy zostali w bestialski sposób zamordowani przez reżim komunistyczny - powiedział w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dziękuję naszym wspaniałym bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym. Dziękuję także wszystkim tym, którzy właśnie o tę pamięć dbają, pielęgnują ją - podkreślił prezydent Andrzej Duda w nagraniu opublikowanym w piątek na profilu Kancelarii Prezydenta RP na platformie X.
Historie Wyklętych są niezwykłe, w mojej ocenie bardzo filmowe – mówi PAP Marcin Kwaśny, aktor i producent filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Jak kształtował się obraz żołnierzy antykomunistycznego podziemia w polskim filmie?
Dziękuję wszystkim, którzy przez dziesięciolecia – również przed 1989 r. – kultywowali dziedzictwo „żyjących prawem wilka”. Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością i obowiązkiem - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Upamiętnienie członków IV Zarządu Zrzeszenia WiN, otwarcie nowych wystaw poświęconych żołnierzom wyklętym, a także pokazy audiowizualne oraz rekonstrukcje historyczne odbędą się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku (Mazowieckie) odsłonięto w niedzielę tablicę „Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelaną w Gdańsku w sierpniu 1946 r.
Około 200 osób uczestniczyło w niedzielę w szóstej edycji nowojorskiego biegu „Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. „Chcieli nas zakopać, ale nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – powiedział jeden z biegaczy, konsul RP Mateusz Gmura.