Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej upamiętni ćwierćwiecze swojej obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – dowiedziała się w poniedziałek PAP od jego rzecznika, bernardyna o. Tarsycjusza Bukowskiego. Obchody odbędą się 2 grudnia.
W czwartek po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ma on na celu zwiększenie świadomości znaczenia niematerialnych wyrazów kultury – tradycji, obrzędów oraz umiejętności rzemieślniczych.
"Wenecja jest kruchym miastem, które wymaga ochrony i szacunku" - powiedział PAP szef wydziału turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podkreślił, że konieczna jest zmiana podejścia turystów do tego jedynego w swoim rodzaju miejsca na świecie.
Mieszkańcy Śródborza (Świętokrzyskie) sprzeciwiają się planom rozbudowy kopalni żwiru i piasku w bezpośrednim sąsiedztwie neolitycznego pola górniczego wpisanego na listę UNESCO. Wsparcie protestującym zadeklarowali przedstawiciele władz lokalnych oraz parlamentu.
Najstarsza rzymska droga Via Appia, nazywana Królową Dróg, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadła podczas obrad komitetu tej instytucji ONZ w Delhi - podała w sobotę agencja Ansa.
Przedstawiciele samorządów Tarnowskich Gór, woj. śląskiego oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) podpisali we wtorek umowę o współprowadzeniu nowej instytucji – Szybu Staszic. Ma to być w przyszłości jedna z większych atrakcji turystycznych industrialnego dziedzictwa w regionie.
Turyści chcący wejść na górę Fudżi muszą liczyć się z opłatami w wysokości 2000 jenów (ok. 54 zł) – oświadczyły w czwartek władze prefektury Yamanashi, wskazując na potrzebę ochrony tego miejsca przed nadmierną turystyką.
Instytuty pamięci z Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich chcą wpisania na listę „Pamięć Świata” – projekt UNESCO zbierający dokumenty o światowym znaczeniu – listów napisanych przez syberyjskich zesłańców na korze brzozowej – poinformowała w środę telewizja ERR.
Rudzki Park Kulturowy powołano w gminie Ćmielów (Świętokrzyskie). Ma on pomóc w ochronie unikatowych obiektów pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim dr Andrzej Przychodni.