Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO wpisanych zostało dotąd kilkanaście obiektów i unikatowych miejsc w Polsce. Pierwsze z nich - historyczne stare miasto w Krakowie oraz zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce – zostały wpisane w 1978 roku.
Park Mużakowski, jeden z największych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych, to przykład harmonijnego połączenia przyrody i kultury, przestrzeni i historii, emocji i intelektu – powiedziała w środę (28 maja) szefowa MKiDN Hanna Wróblewska
Układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni jest największym osiągnięciem polskiej urbanistyki w XX wieku - powiedział w rozmowie z PAP Miejski Konserwator Zabytków dr hab. Robert Hirsch. Miasto stara się, by wczesnomodernistyczne centrum znalazło się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Przedstawicieli pięciu państw wspólnie dążą do wpisania Europejskich Młynów Papierniczych z ery przedindustrialnej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - podał na swojej stronie resort kultury.
Pęknięcia fundamentów Domu Mikołaja Kopernika to ostatni dzwonek alarmowy - powiedziała PAP przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy MKiDN prof. Bogumiła Rouba. Podkreśliła, że konieczne jest pilne zbadanie stopnia nawodnienia gruntów pod toruńską Starówką i wpływu na zabytek najnowszych inwestycji na Jordankach.
Szyb Staszic przypomina podziemną bazę z filmów o Jamesie Bondzie. Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie Zachodniej – powiedział PAP Adam Hajduga, który został dyrektorem Szybu Staszic w Tarnowskich Górach.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej upamiętni ćwierćwiecze swojej obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – dowiedziała się w poniedziałek PAP od jego rzecznika, bernardyna o. Tarsycjusza Bukowskiego. Obchody odbędą się 2 grudnia.