W sobotę, 24 kwietnia, obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. Centralne uroczystości z udziałem Ambasadora Republiki Armenii w Polsce Samvel Mkrtchian odbędą się na warszawskich Bielanach w parafii bł. Edwarda Detkensa. Po liturgii zaplanowany jest koncert na rzecz uchodźców z Górskiego Karabachu.
Premier Armenii Nikol Paszynian podkreślił w piątek znaczenie, jakie ma dla bezpieczeństwa jego kraju uznanie przez Senat USA za akt ludobójstwa eksterminacji Ormian, do której doszło w Imperium Osmańskim w latach 1915–1917.
MSZ Turcji podało w piątek, że wezwało ambasadora USA w Ankarze Davida Satterfielda w związku z przyjęciem przez amerykański Senat rezolucji uznającej za ludobójstwo rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim podczas I wojny światowej, w latach 1915–1917.
Charge d'affaires ambasady Holandii został wezwany w piątek do MSZ Turcji, które poinformowało go, że potępia uznanie przez holenderski parlament rzezi Ormian z 1915 roku za ludobójstwo.
Członkowie niższej izby holenderskiego parlamentu zdecydowanie opowiedzieli się za przyjęciem wniosku o uznaniu ludobójstwa Ormian w 1915 roku - informuje w czwartek Reuters. Decyzja może doprowadzić do dalszego zaostrzenia stosunków na linii Haga-Ankara.
Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji potępiło decyzję holenderskiego parlamentu, który przegłosował wniosek o uznaniu ludobójstwa Ormian w 1915 roku - głosi komunikat wydany przez turecki resort w czwartek wieczorem.
Parlament Holandii przyjął wniosek w sprawie uznania ludobójstwa Ormian w 1915 roku - poinformował w piątek portal "NL Times". Według źródła agencji Armenpress parlament nie przegłosował jeszcze uchwały, ale planuje dyskusje na jej temat na początku marca.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan uznał w poniedziałek, w 102. rocznicę "czerwonej niedzieli", od której rozpoczęła się rzeź Ormian w imperium osmańskim, ważną rolę tej społeczności w historii Turcji, ale wezwał, by „nie wykorzystywać historii”.
Francuscy deputowani jednogłośnie uchwalili w piątek w pierwszym czytaniu poprawkę nakładajacą kary za zaprzeczanie wszystkim zbrodniom przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwu Ormian. Dotąd we Francji karane było tylko negowanie Holokaustu.