Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku 2023. Laureatem jest Sławomir Łotysz, autor książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” wydawnictwa Universitas.
Na krajowych półkach wydawniczych nie brakuje kryminałów historycznych. Jednak na ich tle „Syn Bagien” Pawła Rzewuskiego wyraźnie wyróżnia się świeżością i starannością podejścia do historii. Dzięki temu chętnie sięgną po niego nie tylko fani rozrywki, ale i pasjonaci Klio.
12 lipca mija rocznica dokonanej przez Niemców zbrodni w Michniowie, która stała się jednym z najważniejszych symboli martyrologii wsi polskiej w czasie II wojny światowej. Tego dnia w 1943 r. Niemcy dokonali krwawej pacyfikacji świętokrzyskiej miejscowości, której mieszkańcy pomagali partyzantom Jana Piwnika „Ponurego”. Łącznie w dwóch akcjach wymierzonych w polskich cywilów zginęły co najmniej 204 osoby, w tym kobiety i dzieci.
Wystawa fotografii wybitnej polskiej fotograf okresu międzywojennego Zofii Chomętowskiej została otwarta w czwartek w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku. Na oryginalnych zdjęciach widać przede wszystkim mieszkańców i krajobrazy jej rodzinnego Polesia.
Siedmiu XIX i XX-wiecznych fotografów, którzy uwieczniali na swoich zdjęciach wielobarwny świat Kresów II Rzeczpospolitej - Wileńszczyznę, Polesie, Podole - będzie bohaterami nowego cyklu stołecznego Domu Spotkań z Historią, który rozpocznie się w styczniu.
75 lat temu - 18 września 1939 roku - Witkacy, autor "Nienasycenia", "Szewców" i setek obrazów, jeden z największych indywidualistów 20-lecia międzywojennego popełnił samobójstwo w małej kresowej wiosce. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
Polesie, wschodnie miasteczka II Rzeczypospolitej, architektura przedwojennej Warszawy to m.in. tematy zdjęć Zofii Chomętowskiej, jednej z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego. Pokazywane są na wystawie w warszawskiej Galerii Archeologia Fotografii.