Ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy. Nie ukarano komendanta, nie ukarano jego zastępców – powiedział PAP w Berlinie dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu, Ireneusz Piotr Maj, podczas otwarcia wystawy, w ramach której prezentowane są listy dzieci z czasów wojny.
80 lat temu, 7 września 1943 r., w Warszawie dokonano zamachu na Franza Bürkla, jednego z najbardziej sadystycznych oprawców więźniów Pawiaka. Była to jedna z najlepiej zaplanowanych i przeprowadzonych akcji likwidacyjnych wymierzonych w niemiecki aparat terroru w Generalnym Gubernatorstwie.
60 lat temu, 1 czerwca 1962 r., w Izraelu wykonano wyrok śmierci na Adolfie Eichmannie, jednym organizatorów Holokaustu. Egzekucja Eichmanna zakończyła sensacyjny na skalę światową proces przed sądem w Jerozolimie, który był poprzedzony spektakularnym uprowadzeniem Niemca z Argentyny - pisze portal RND.
Władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej nie chciały uczestniczyć w ściganiu osławionego „doktora śmierci” z obozu Auschwitz Josefa Mengelego, gdyż ich zdaniem w powojennych realiach nie przyniosłoby im to żadnych politycznych korzyści - pisze tygodnik „Der Spiegel”.
Dr Josef Mengele (1911-1979), który dokonywał zbrodniczych eksperymentów w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, był jednym z najokrutniejszych wykonawców planów Holokaustu, ale izraelskie służby mimo wielu prób nigdy nie zdołały go ująć. Mossad ujawnia kolejne akta w tej sprawie.
Ministrowie sprawiedliwości 16 niemieckich krajów związkowych zdecydowali w czwartek w Stuttgarcie, że Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu będzie działał, dopóki będzie istniała szansa na wykrycie zbrodniarzy wojennych.
Dzięki sygnałom od ludności Centrum Szymona Wiesenthala w Niemczech przekazało władzom informacje o czworgu domniemanych nazistowskich zbrodniarzach. Jest wśród nich kobieta, która zapewne była strażniczką w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
Hitlerowski zbrodniarz wojenny Erich Priebke, który dokonał podczas wojny masakry włoskich cywilów, był niemieckim oficerem działającym na niemiecki rozkaz, dlatego Niemcy mają moralny obowiązek pochowania go - napisał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Budapeszteński sąd zawiesił w poniedziałek postępowanie karne wobec 98-letniego Laszlo Csatary'ego, jednego z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych na liście Centrum Wiesenthala. Sąd uznał, że trzeba rozważyć konieczność przeprowadzenia kolejnego procesu na Węgrzech, skoro Csatary został już osądzony za zbrodnie wojenne przez sąd w słowackich Koszycach. Należy zbadać, czy wyrok słowackiego sądu można uznać na Węgrzech i czy został wydany istotnie za te same zbrodnie, jakie zarzuca Csatary’emu węgierska prokuratura.