Trzeba było wykazać się niebywałą odwagą – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Rzeszowie do uczestników strajków studenckich w 1981 r., zorganizowanych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów filii UMCS.
Nie tylko sierpień 1980 roku był gorącym okresem. Sytuacja powtórzyła się również rok później. Na początku sierpnia 1981 nadal odbywały się w kraju organizowane od końca lipca tego roku – w związku z fatalną sytuacją zaopatrzeniową i brakiem podstawowych artykułów, w tym spożywczych – marsze głodowe. W ramach protestu przeciwko decyzji o obniżce kartkowych przydziałów mięsa i trudnościom zaopatrzeniowym również władze Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” podjęły decyzję o zorganizowaniu 3 sierpnia demonstracyjnego przejazdu autobusów i ciężarówek przez centrum Warszawy, a dwa dni później strajku w regionie.
„Byłam naocznym świadkiem tychże wydarzeń. Spędziłam blisko cztery tygodnie w jednym z okupowanych przez studentów gmachów uczelnianych, obserwowałam przebieg rozmów Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej z Komisją Międzyresortową pod przewodnictwem ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki prof. Janusza Górskiego, spotykałam się z wyraźnie przejawianymi na zewnątrz reakcjami mieszkańców miasta na strajk studentów” – zapisała Jadwiga Kowalczyk.
Uczestnicy protestu głodowego funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w Stoczni Szczecińskiej spotkają się po 35 latach. Obchody rocznicowe odbędą się w poniedziałek w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin.
„Tygodnik Solidarność” (popularne Tysol) był w 1981 r. najważniejszym pismem NSZZ „Solidarność”. Mimo, że jego nakład wynosił 500 tys. egzemplarzy (w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów nawet 1 milion) przed kioskami w dniu ukazania się kolejnego numeru tworzyły się kolejki. A po 13 grudnia 1981 r. w wielu domach był przetrzymywany niczym relikwia…
Obchody 35. rocznicy wydarzeń "bydgoskiego marca", w czasie których doszło do pobicia działaczy Solidarności i niezależnego ruchu chłopskiego, odbyły się w sobotę w Bydgoszczy. Listy do uczestników przesłali prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Posłowie PO Cezary Grabarczyk i Włodzimierz Nykiel wystąpili z wnioskiem o nadanie jednej z nowo powstałych ulic w Łodzi imienia "Studentów 1981 roku" i upamiętnienie w tej sposób uczestników łódzkiego strajku studenckiego z lat 80. XX wieku.
Moralne i obywatelskie przesłanie płynące ze strajku na Podbeskidziu nie może być zapomniane w wolnej Polsce – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości w Bielsku-Białej upamiętniającej 35. rocznicę protestu, który ogarnął cały region.
W 35. rocznicę strajku łódzkich studentów na gmachu Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję protestacyjną, która została podjęta w styczniu 1981 roku. Na uroczystości w piątek spotkali się uczestnicy tamtych wydarzeń.
Sąd Okręgowy w Szczecinie będzie musiał ponownie zająć się sprawą b. szczecińskiego komendanta MO oskarżonego o bezprawne internowania działaczy Solidarności na początku stanu wojennego. We wtorek Sąd Najwyższy uchylił wyrok 2 lat więzienia dla oskarżonego.