10 mln zł zadośćuczynienia domaga się syn za represje, jakie dotknęły jego ojca - członka AK w latach 40. ub. wieku i wszczęcie wobec niego śledztwa przez władze PRL, w wyniku czego ojciec się rozchorował i zmarł. We wtorek przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie rozpoczął się proces w tej sprawie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Ta książka opowiada w sposób złagodzony, o tym co się tam działo - mówił Józef Ruszar, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności o swojej książce „Czerwone pająki. Dziennik żołnierza LWP”. Opisuje w niej swoją kilkunastomiesięczną służbę wojskową.
132 księży, odbywających służbę wojskową w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, mianowano na stopień podporucznika - poinformowało MON. Te nominacje są jedynie skromnym symbolem, którym Ojczyzna znaczy waszą wielką służbę - mówił minister Antoni Macierewicz.
60 wniosków o przyznanie wsparcia finansowego ze specjalnego funduszu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, złożyli b. pracownicy dawnych Zakładów Metalowych im. gen. „Waltera”, którzy stracili pracę po proteście robotniczym w czerwcu 1976 r. w Radomiu.
Zwiększenie kwot pomocy dla działaczy opozycji w PRL zakłada m.in. nowela ustawy jaką zajęły się komisje senackie. Prace zawieszono jednak by zapoznać się z mogącą konsumować projekt petycją dot. noweli ustawy o odszkodowaniach za represje w PRL, złożoną w Sejmie.
Represjonowani w PRL powinni mieć prawo do odszkodowań już za samo wydanie wobec nich decyzji o pozbawieniu wolności, a nie tylko za faktyczne aresztowanie lub internowanie - napisała Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.
Projekt ustawy ws. pomocy dla działaczy opozycji w PRL definiuje kto należał do opozycji demokratycznej i był prześladowany oraz pozwala określić środki, zwłaszcza finansowe, niezbędne dla udzielenia im pomocy - uważa sprawozdawca projektu, senator Jan Rulewski.
Sejmowa komisja sprawiedliwości skierowała do podkomisji projekt ustawy o zmianie ustaw dotyczących unieważnienia orzeczeń wobec represjonowanych za działalność niepodległościową i zadośćuczynienia rodzinom ofiar zbiorowych wystąpień wolnościowych z lat 1956-83.