Przerażające i tworzące wielkie zagrożenia – tak wykorzystywanie sztucznej inteligencji (SI) do tworzenia obrazów ocenił fotografik Ryszard Horowitz. Do młodych artystów zaapelował, aby chodzili do muzeów, uczyli się historii sztuki i inspirowali się dziełami wielkich mistrzów.
Nie lubię wracać wspomnieniami do czasów wojny - mówił w środę dziennikarzom fotografik Ryszard Horowitz. "Taka autoterapia była dobra raz: zarejestrować, zapomnieć, iść do przodu” – podkreślił. Artysta jest gościem 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Projekcją filmu dokumentalnego "Polański, Horowitz. Hometown" z udziałem Ryszarda Horowitza i jego twórców rozpoczął się w niedzielę 61. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie jest 170 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich.
„Polański, Horowitz” to roboczy tytuł filmu dokumentalnego, na planie którego reżyser Roman Polański spotkał się z wnukiem Stefanii i Jana Buchałów - Sprawiedliwych, którzy go uratowali podczas Holokaustu. Po tym spotkaniu - jak podali twórcy filmu - Polański złożył świadectwo w Yad Vashem.
Surrealistyczne fotografie oraz zwielokrotnione kompozycje autorstwa Ryszarda Horowitza prezentowane będą od piątku w Domu Artysty Plastyka. Wystawa zamieszkującego w USA polskiego fotografa, pioniera efektów specjalnych, potrwa od 4 do 31 marca.
Kilkanaście prac Ryszarda Horowitza, polskiego fotografika mieszkającego w USA, będzie można od niedzieli zobaczyć na wystawie we wrocławskim Hydropolis. Fotografie artysty uznawanego za pioniera cyfrowej obróbki przedstawiają zabytkowe, wrocławskie budowle hydrotechniczne.
Fotografik Ryszard Horowitz otrzymał w środę honorowe obywatelstwo Krakowa. „Pomimo tego, że objechałem cały świat Kraków zostanie w moim sercu jako najbardziej przyciągające i magiczne miejsce na świecie” - powiedział podczas uroczystości artysta.
Śmierć w płomieniach to dla mnie najstraszliwszy rodzaj śmierci, a to ona właśnie była udziałem wielu powstańców warszawskiego getta - mówił w sobotę Ryszard Horowitz, jeden z bardziej cenionych amerykańskich fotografików, autor plakatu na 70. rocznicę powstania. Horowitz jako dziecko przebywał w getcie, w Krakowie. „Nie potrafię, nie chcę tego wspominać” – mówił na spotkaniu w Warszawie.
Dzieła Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego, Ryszarda Horowitza i ponad stu wybitnych polskich artystów będzie można kupić podczas XXI Aukcji Wielkiego Serca, która odbędzie się w listopadzie w Krakowie.