Modlitwą w intencji ofiar wojen z udziałem duchownych czterech wyznań w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (Opolskie) rozpoczęły się obchody 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu jenieckiego Lamsdorf.
Podczas uroczystości rocznicowych upamiętniających pierwszy transport powstańców warszawskich do stalagu Lamsdorf, w Łambinowicach zasadzono dąb pamięci ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wziął udział syn i prawnuk bohatera.
W naszej pamięci pozostajecie bohaterami. Teraz musimy zrobić wszystko, by nigdy więcej nie dopuścić do wojen - apelowali w byłym obozie jenieckim w Łambinowicach więźniowie Stalagu Lamsdorf i ich rodziny na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia obozu.
Ok. 6 tys. powstańców warszawskich, niemal jedna trzecia ogółu powstańców wziętych do niewoli, 6 i 7 października 1944 trafiło do Stalagu 344 Lamsdorf, niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej. Były wśród nich kobiety i kilkuset młodocianych.
Apelem pamięci, salwą honorową, wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych uczczono w poniedziałek w Łambinowicach 69. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf - niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej.
W poniedziałek w Łambinowicach uczczono 68. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf – niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej. Gościem specjalnym uroczystości był Wiktor Natanson, powstaniec warszawski i jeniec Stalagu 344.