KL Gusen, obóz koncentracyjny położony w Górnej Austrii, stał się miejscem uwięzienia i śmierci wielu polskich obywateli.(…) W literaturze przedmiotu Gusen I bardzo często jest nazywany obozem polskim ze względu na dominację liczebną więźniów pochodzących z Polski – wskazała Wanda Jarząbek, redaktorka publikacji.
Ze zdziwieniem reagujemy na nową niemiecką koncepcję, która zupełnie rozmywa ideę upamiętnienia Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej - mówi w rozmowie z wtorkową „Gazetą Polską Codziennie” wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w wywiadzie udzielonym portalowi RND powiedział, że „Bundestag, podejmując decyzję o utworzeniu miejsca pamięci tylko dla Polski w Berlinie, otworzył puszkę Pandory”. Nord Stream 2 uznał za nóż wbity w plecy Ukrainy.
Polacy poszkodowani przez Niemcy w czasie II wojny światowej w liście do szefa niemieckiego MSZ i minister kultury skrytykowali politykę pamięci RFN. Chcą, by włączono ich do prac nad powstającymi nowymi pomnikami upamiętniającymi ofiary niemieckich zbrodni.
Polscy kombatanci i osoby poszkodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej apelują w liście do rządu RFN o włączenie ich do prac nad powstającymi miejscami pamięci poświęconymi polskim ofiarom wojny oraz muzeum okupacji w Europie. O sprawie jako pierwsza poinformowała Deutsche Welle.
Berliński dziennik „Tagesspiegel” poparł przedstawioną przez Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt i Fundację Pomnika Zamordowanych Europejskich Żydów kompromisową propozycję rozwiązania sporu wokół planowanego pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. Gazeta pisze też o niemieckim okrucieństwie w czasie wojny na wschodzie.
Niemiecki historyk Felix Ackermann w środowym artykule na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” uznaje, że napaść Adolfa Hitlera na Polskę w 1939 r. wpisuje się w tradycję niemieckiego kolonializmu. Naukowiec opowiedział się za postawieniem w Berlinie pomnika polskich ofiar niemieckiej okupacji.
Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble wyraził poparcie dla budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej. Za upamiętnieniem opowiada się też około 240 deputowanych.
Za najbardziej prawdopodobną wielkość strat osobowych II Rzeczypospolitej w latach II wojny światowej należy, w chwili obecnej, przyjąć liczbę ok. 5,9 mln - mówi PAP dr hab. Waldemar Grabowski z Biura Badań Historycznych IPN. Zastrzega, że są to dane szacunkowe.