Szczątki mężczyzny odnalazł IPN podczas prac badawczych w lesie we wsi Obroki (Lubelskie). Może to być zamordowany przez Niemców w 1944 r. dyrektor szkoły w Sobieszczanach, Jan Warzocha, którego miejsca pochówku poszukiwano.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął w niedzielę udział w międzypokoleniowym rajdzie „Poznaj Polskę – Rowerowo” z Dysu do Nasutowa (Lubelskie). „Chcemy poznawać piękną Lubelszczyznę” – powiedział.
Na cmentarzu w Rudnie koło Michowa (Lubelskie) spoczął por. Szczepan Kusyk, ostatni żołnierz września 1939 roku na Lubelszczyźnie, który zmarł w wieku 105 lat. Pośmiertnie został odznaczony medalem „Pro Patria”.
80 lat temu, 18 listopada 1942 r., rozpoczęła się pacyfikacja Bochotnicy i kilku innych wsi w rejonie Kazimierza Dolnego. Łącznie zamordowano co najmniej 140 osób. Była to pierwsza duża niemiecka akcja eksterminacyjna wsi Generalnego Gubernatorstwa od czasów tzw. pacyfikacji hubalowskich w 1940 r.
Inscenizacje, turnieje, warsztaty – to niektóre wydarzenia „Weekendu z archeologią”, który rozpocznie się w sobotę w Lublinie. Na miłośników historii czekają także wykłady poświęcone najnowszym odkryciom archeologicznym na Lubelszczyźnie.
450 wyprawek szkolnych trafi do ukraińskich dzieci przebywających na Lubelszczyźnie – poinformował we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, dodając, że ponad połowę uchodźców przybyłych do Polski stanowią dzieci.
Dawniej podczas dzielenia się opłatkiem w okolicach Biłgoraja i Tomaszowa trzeba było zjeść trochę czosnku, żeby zapewnić sobie zdrowie i miodu, żeby życie było słodkie – powiedziała PAP dr hab. Mariola Tymochowicz z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS i etnograf z Muzeum Narodowego w Lublinie.