Nowy przewodnik po Berlinie wydany przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akadamii Nauk dokumentuje polskie ślady w stolicy Niemiec. Można się z niego dowiedzieć, gdzie mieszkał Witold Gombrowicz i że budynek Bundestagu stoi w miejscu pałacu Raczyńskich.
Powstanie w NRD sprzed 60 lat to część wspólnej, europejskiej walki z komunizmem - zgodzili się uczestnicy debaty „Powstanie niemieckie +za naszą i waszą wolność+?”, zorganizowanej w piątek w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Chcielibyśmy, by data 17 czerwca 1953 r. oraz odwaga ludzi, którzy za nią stoją, czyli uczestników buntu przeciwko komunistycznym władzom NRD, były w Polsce i Europie znane – powiedział w czwartek na konferencji w Opolu ambasador Niemiec w Polsce.
W Berlinie rozpoczęła się w środę odbudowa siedziby pruskich władców - Zamku Berlińskiego, wysadzonego w powietrze 63 lata temu na rozkaz komunistycznych władz NRD. Za historyczną fasadą do 2019 roku powstanie miejsce wystaw i spotkań - Forum Humboldtów. Kamień węgielny pod odbudowywany zamek wmurował prezydent Niemiec Joachim Gauck. Zamek będzie "żyjącym miejscem spotkań światowych kultur" - powiedział prezydent.
Burmistrz Berlina Klaus Wowereit opowiedział się w poniedziałek za zachowaniem w całości najdłuższego istniejącego fragmentu muru berlińskiego. Mieszkańcy miasta protestują przeciw planom usunięcia przez inwestora budowlanego części pokrytego graffiti muru.
Kilkuset demonstrantów w piątek wstrzymało częściowy demontaż East Side Gallery w Berlinie, jednego z ostatnich zachowanych fragmentów muru berlińskiego, pokrytego na odcinku 1,3 km pracami malarzy i grafficiarzy. W tym miejscu ma powstać budynek mieszkalny.