Nakładem wydawnictwa Zysk i s-ka ukazała się nowa książka o operacji Market Garden: „Arnhem – dług hańby”. Ponad 70 lat od próby opanowania mostów na Renie przez polskich i brytyjskich spadochroniarzy historycy wciąż toczą spory o to, kto ponosił odpowiedzialność za to, że operacja zakończyła się klęską.
Osobisty sekretarzyk gen. Stanisława Sosabowskiego, rower spadochronowy, oryginalne odznaczenia i mundury polskich żołnierzy biorących udział w Operacji Market Garden podczas II wojny światowej można do końca roku oglądać na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego Krakowie.
Obchody 80. rocznicy operacji „Market Garden” przewidziane są z dużym rozmachem – relacjonował dla PAP z Driel Paweł Marchlewski, twórca blogu „Historia w Drodze”. 18 września 1944 r. polscy żołnierze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego wkroczyli do walki w operacji „Market Garden”.
W Ede oraz Driel we wschodniej części Holandii odbyły się w sobotę obchody 79. rocznicy operacji Market Garden, największej alianckiej operacji powietrznodesantowej w czasie II wojny światowej. W uroczystościach uczestniczyli m.in. polscy żołnierze.
Przebywający z wizytą w Holandii szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk wręczył w Driel medale „Pro Patria” osobom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz upamiętniania czynu bojowego żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Przypisywanie gen. Stanisławowi Sosabowskiemu winy za niepowodzenie operacji Market Garden jest zupełnie nieuzasadnione i wynikało z tego, że dwaj brytyjscy dowódcy chcieli przykryć własne błędy – uważa Marek Stella-Sawicki, autor książki na ten temat wydanej w Wielkiej Brytanii.
Brytyjski następca tronu książę Karol i b. królowa holenderska Beatrix wzięli udział w sobotę w obchodach 75. rocznicy operacji Market Garden w Arnhem. Książę uczestniczył też w ceremonii w Driel, gdzie uczcił pamięć 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
W centrum sportowym Uniwersytetu Oksfordzkiego odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą generałowi brygady Alfonsowi Wiktorowi Maćkowiakowi, weteranowi drugiej wojny światowej i wieloletniemu trenerowi uniwersyteckiej drużyny lekkoatletycznej.
Złożeniem kwiatów przed obeliskiem poświęconym gen. Stanisławowi Sosabowskiemu harcerze, uczniowie i mieszkańcy Szczecina uczcili we wtorek 126. rocznicę urodzin dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Przygotowano też specjalny billboard.
W sobotę w Lęborku odsłonięto pomnik gen. Stanisława Sosabowskiego. Monument ufundowali swojemu patronowi członkowie miejscowej drużyny harcerskiej. Potrzebne do jego budowy ponad 30 tys. zł zebrali w ciągu roku m.in. sprzedając specjalne cegiełki.