Wątpię, by Polska się mogła obronić, gdyby walczyła w 1939 roku tylko z Niemcami. Wejście Sowietów zniszczyło jednak szanse kontynuowania prób obrony - mówi w rozmowie z PAP prof. Andrzej Friszke.
84 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
17 września to data symboliczna, która wryła się w pamięć Polski i Polaków i powinna wryć się w pamięć całej Europy – mówił przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie premier Mateusz Morawiecki.
17 września 1939 r. strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza pierwsze stawiły opór Sowietom. Najdłużej walczyło zgrupowanie gen. bryg. Wilhelma Orlika–Rückemanna, które 1 października stoczyło ostatni bój pod Wytycznem. Na wschodnich rubieżach RP poległo 2,5 tys. żołnierzy KOP i WP.
Pojawiają się w historiografii głosy, że niewypowiedzenie wojny ZSRS było błędem. Moim zdaniem taki akt nie zmieniłby zbyt wiele, bo nasi sojusznicy i tak nie poszliby w ślady Polski – mówi PAP prof. Mariusz Wołos, historyk z IH PAN oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN.
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), najstarsza taka organizacja działająca poza granicami Polski, składa hołd cywilnym i wojskowym ofiarom zbrodniczej agresji Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 r. Sowieci wbili bagnet w Niepodległa Polskę – podkreśla SWAP w przesłanym PAP oświadczeniu.
Prezydent Andrzej Duda napisał w niedzielę na łamach internetowego wydania hiszpańskiego dziennika „El Mundo”, że zbrodnie komunistycznej Rosji zostały bezkarne, a często również zapomniane na świecie.
Rosja nie zrezygnowała z idei odbudowania imperium i chce dzisiaj tego samego, co w 1939 r. – cytuje prezydenta Andrzeja Dudę ukraiński portal Fakty. Jak pisze prezydent RP, atak Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą w 1939 r. zadecydował o losach Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej na całe następne pół wieku.
Zapaleniem zniczy na torach przy Muzeum Pamięci Sybiru oraz mappingiem na budynku placówki i głównej siedzibie Urzędu Miasta upamiętniono w sobotę wieczorem w Białymstoku 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.
Dla narodów naszego regionu, pamiętających historyczne doświadczenia, które symbolizuje data 17 września 1939 r., nie ulega wątpliwości, że imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa – oświadczył prezydent Andrzej Duda w artykule, który ukazał się w sobotę.