Swoistym podsumowaniem prac ekshumacyjnych w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach Wojskowych jest książka Jarosława Wróblewskiego „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. To nieprawdopodobne świadectwo miłości do Polski i jej Bohaterów. Jest jednak przede wszystkim przypomnieniem, jak ważna jest pamięć – stwierdza we wprowadzeniu Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie ekshumowano we wtorek rano szczątki z grobu Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej - powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. To kolejna ekshumacja dokonywana na polecenie prokuratury.
Prokuratura IPN inwentaryzuje szczątki ofiar komunizmu, które w latach 2012-2016 ekshumowano z Łączki Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Inwentaryzacja była uzgodniona z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Z wyjątkiem plombowania trumien - podało PAP biuro.
Wojewoda mazowiecki przystępuje do negocjacji w sprawie przenoszenia grobów, które znajdują się na terenie Łączki na Cmentarzu Powązkowskim i uniemożliwiają ekshumacje szczątków ofiar reżimu komunistycznego z lat 40. i 50. - poinformował w piątek w Senacie prezes IPN Łukasz Kamiński.
IPN ogłosi 28 września kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Uroczystość odbędzie się z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w 75-lecie Polskiego Państwa Podziemnego.
Antoni Olechnowicz, ostatni komendant Wileńskiego Okręgu AK oraz Marian Orlik i Zbigniew Przybyszewski to kolejne ofiary reżimu komunistycznego, które udało się zidentyfikować po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Nazwiska 12 ofiar komunizmu, w tym żołnierzy podziemia po 1945 r., zidentyfikowanych po ekshumacjach na Wojskowych Powązkach, ogłosił w piątek IPN. "To początek upamiętnienia na miarę bohaterów" - powiedział podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.
IPN ogłosi 28 lutego kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".
Premier Węgier Viktor Orban za m.in. reformy ekonomiczne i historyk IPN Krzysztof Szwagrzyk za poszukiwanie i odnalezienie szczątków ofiar komunistycznej bezpieki otrzymali w środę tytuł “Człowieka Roku” “Gazety Polskiej” za 2013 r.
Blisko 16 tys. zł udało się zebrać podczas kwesty na szczecińskim Cmentarzu Centralnym na kontynuację ekshumacji i identyfikacji ofiar komunistycznej bezpieki leżących na warszawskich Powązkach. W przyszłym roku organizatorzy chcą zbierać pieniądze w całym kraju.