„Jakże dobrze być musi skrzypcom zapomnianym/Spać cicho w ciemnej trumnie z pachnącego drzewa/Gdybyż można – jak one – heblowane ściany/Wtedy tylko opuszczać, kiedy ma się śpiewać” – pisała, a jej wiersz opublikował „Skamander”. Halina Konopacka miała w rękach nie jeden talent. Rok 1926 był dla niej wyjątkowy – zadebiutowała jako poetka i po raz pierwszy oficjalnie pobiła rekord świata w rzucie dyskiem. Wysoka, szczupła, powszechnie uznawana za piękność. Właśnie w II Rzeczpospolitej wschodziła prawdziwa gwiazda.
Babochłop, dziwoląg, cyrkówka, ulicznica, zakała – takie wyzwiska niejednokrotnie padały w stronę polskich pionierek sportu. „Przechodnie dziwili się i zdegustowani kręcili głowami na widok uprawiających sport młodych kobiet. Niestety, pierwsze sportsmenki narażone były na złośliwe komentarze konserwatywnie nastawionego społeczeństwa” – wskazuje Krzysztof Szujecki.
120 lat temu, 26 lutego 1900 r., urodziła się Halina Konopacka, lekkoatletka, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski. W latach trzydziestych działała na rzecz rozwoju polskiego sportu. W 1939 r. wraz z mężem Ignacym Matuszewskim brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego.
Każdy zobaczy w tej książce taką twarz Haliny Konopackiej, jaką chce zobaczyć - związaną ze sportem, historią, relacjami międzyludzkimi. Dla mnie ważne jest, że po porażkach potrafiła zamknąć drzwi i budować siebie na nowo - mówi autorka książki o Konopackiej Agnieszka Metelska.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja LOTTO i Totalizator Sportowy uhonorują 100 wyjątkowych studentów, 100 stypendiami na łączną kwotę 1,5 mln zł - czytamy na stronie internetowej Fundacji LOTTO. Totalizator przekazał, że comiesięczne stypendium to 1250 zł brutto.
90 lat temu, 31 lipca 1928 roku, w dziesięciolecie istnienia drugiej RP Halina Konopacka triumfowała w olimpijskim konkursie rzutu dyskiem. Wynikiem 39,62 m ustanowiła w Amsterdamie rekord świata. To był pierwszy złoty medal igrzysk w dziejach polskiego sportu.
Piątka z Haliną Konopacką to kolejny edukacyjny bieg cyklu Setka Stulecia w 90. rocznicę zdobycia pierwszego złotego medalu olimpijskiego w dziejach polskiego sportu. „Siła ciotecznej prababki wpłynęła też na mnie” - podkreślił Wojciech Konopacki.
31 lipca 1928 roku to dzień zdobycia przez lekkoatletkę Halinę Konopacką pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w rzucie dyskiem. 90 lat od tego triumfu Polski Komitet Olimpijski postanowił upamiętnić to wydarzenie wyjątkową wystawą, która powstała, by oddać hołd niezwykłej kobiecie. Do 30 września można zwiedzać ją w "Galerii -1" w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.
„Jubileusz stulecia odzyskania niepodległości to czas, kiedy przypominamy wydarzenia i ludzi, którzy walczyli o wolność. Obok wielkich przywódców politycznych i dowódców wojskowych warto pamiętać również o sportowcach zasłużonych dla niepodległości” – czytamy we wstępie.