13 sierpnia rynek Krzepic – z chwilą wjazdu królewskiego orszaku – przeniesie się w średniowiecze. Zorganizowana zostanie tam historyczna biesiada z królem Kazimierzem Wielkim. Spotkanie uświetnią m.in. pokazy rycerskich walk – informuje Urząd Miejski w Krzepicach.
Wystawę edukacyjną, przybliżającą postać króla Alfonsa X Mądrego, władcy średniowiecznej Kastylii i Leonu, otworzy w czwartek Instytut Cervantesa w Krakowie. Za panowania tego monarchy język hiszpański (kastylijski) zaczął wypierać dotychczas panującą łacinę.
Patrząc z perspektywy młodego, a potem coraz starszego badacza widziałem, jakim autorytetem jest dla każdego prof. Henryk Samsonowicz. Każdy liczył się z jego zdaniem – mówi PAP dr hab. Grzegorz Myśliwski, historyk z UW, uczeń prof. Samsonowicza.
Był jednym z najwybitniejszych polskich mediewistów, ale też żołnierzem Armii Krajowej. Przyczynił się do odbudowy Zamku Królewskiego, uczestniczył również w obradach okrągłego stołu. Badał historię i tworzył historię. 20 lat temu, 9 lutego 1999 r., zmarł prof. Aleksander Gieysztor.
W wieku 88 lat w Krakowie zmarł w piątek wieczorem prof. Jerzy Wyrozumski, historyk specjalizujący się w dziejach średniowiecza, wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i wieloletni sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności.
Epoka książki drukowanej, która stała się potężnym czynnikiem rozwoju cywilizacji zachodniej, zbliża się do swojego końca i - zdaniem niektórych badaczy - druk zostanie zastąpiony nowymi metodami przekazywania informacji. 550 lat temu, 3 lutego 1468 r. w Moguncji zmarł Jan Gutenberg, nazywany wynalazcą druku.
Dr hab. Janusz Trupinda odebrał w czwartek akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku z rąk wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzieje ostatnich Piastów – Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego – zostaną przypomniane w "Koronie królów", serialu produkcji TVP. Pierwsze odcinki historycznej telenoweli zobaczymy w TVP1 pierwszego stycznia.
Ceglaną kryptę ze szczątkami człowieka odnaleźli archeolodzy w miejscu poszukiwań reliktów średniowiecznego kościoła w dzielnicy Gliwic – Czechowicach (Śląskie). Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie datować pochówek, choć wg wstępnych ustaleń pochodzi on z początku nowożytności.