Jan Gross podtrzymał podczas poniedziałkowej dyskusji w Warszawie tezę, że stosunek Polaków do uchodźców związany jest z nierozliczeniem się Polaków z ich udziału w zagładzie Żydów. Aleksander Smolar uznał ją za "absurdalną" i "merytorycznie nie do obrony".
Przemówienie prezydenta Baracka Obamy to był wielki hołd złożony Polsce i regionowi, a także dążeniu do wolności, walce o wolność; ze słów Obamy można także odczytać potępienie wszelkich prób złamania takich dążeń - ocenił politolog prof. Aleksander Smolar z Fundacji Batorego.
Polskie przemiany po 1989 r. to cud; zawdzięczamy go wybitnym przywódcom, jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Jacek Kuroń i Leszek Balcerowicz oraz Solidarności, która popierała zmiany dokonujące się często kosztem jej członków - mówi PAP prof. Aleksander Smolar.
Polska to kraj największych osiągnięć w regionie; ostatnie ćwierćwiecze to prawdziwy cud, choć na transformacji nie wszyscy jednakowo skorzystali, a na zachodni standard życia jeszcze musimy poczekać - mówili uczestnicy debaty o 25-leciu polskich przemian.
Mazowiecki widział w całości, był mężem stanu, człowiekiem rozmowy i szukania kompromisu - wspomina Tadeusza Mazowieckiego politolog Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego. Mazowiecki zmarł w poniedziałek. Smolar w rozmowie z PAP podkreślił, że Mazowiecki istniał na paru planach - był wybitnym politykiem, a jednocześnie człowiekiem intensywnych rozmów.