Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na wileńskiej nekropolii Rossa, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, w sobotę zostały złożone kwiaty, a następnie centralnymi ulicami Wilna przeszła wielotysięczna "Parada Polskości".
Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa, co jest dla nas powodem do dumy.
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była próbą zreformowania państwa, ale wkrótce pod naciskiem sąsiednich mocarstw została zablokowana.
Król Stanisław August Poniatowski był bardzo zręcznym politykiem, więc zaczął akcję zjednywania sobie szlachty. Zapraszał różnych, niechętnych mu ludzi do siebie na obiady i przekonywał do Konstytucji 3 Maja - powiedział PAP historyk dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK.
W 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie każdy będzie mógł obejrzeć oryginał tego dokumentu. Z inicjatywy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych pokazany zostanie w Pałacu Raczyńskich – to jedyna okazja w roku.
W tej książce patriota jest patriotą, zdrajca – zdrajcą, a głupi – głupim. Nie ma w niej hamletyzowania, ani prób wybielania tych, którzy doprowadzili do upadku ojczyzny. Takich książek już się nie pisze, dlatego warto przeczytać „Konfederację Targowicką” Władysława Smoleńskiego opublikowaną po raz pierwszy 120 lat temu, a obecnie wydaną przez Białego Kruka.
Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką (Lubelskie) - poinformował PAP inicjator badań, archeolog Grzegorz Mączka. W czwartek przypada 232. rocznica bitwy, w której wojskami polskimi dowodził Tadeusz Kościuszko.
Głównymi ulicami Wilna w sobotę przeszła „Parada Polskości”. W ten sposób Polacy mieszkający na Litwie uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święto Konstytucji 3 maja oraz 20. rocznicę wstąpienia Litwy i Polski do UE i 35-lecie Związku Polaków na Litwie (ZPL).