Szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził w czwartek, że zakupiony Hotel Schwanen w Szwajcarii, gdzie pierwotnie miało znaleźć się Muzeum Polskie w Rapperswilu to "ciąg chybionej polityki poprzedniego rządu". Decyzja o zakupie hotelu została podjęta w 2021 roku, ponieważ Muzeum było zagrożone utraceniem własnej siedziby.
Kompleks Schwanen został kupiony dla Polski, by jej służyć w wielu wymiarach - mówił szef MKiDN prof. Piotr Gliński na sejmowej komisji, gdzie przedstawił informację na temat Muzeum Polskiego w Rapperswilu, którego siedziba m.in. znajdzie się w szwajcarskim kompleksie.
W naszej nowej siedzibie – kompleksie Schwanen w Rapperswilu – mamy szansę rozwinąć skrzydła – mówi PAP dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anna Buchmann. Będziemy mówić o naszej historii i pokazywać naszą kulturę – dodaje,
Zakupiony przez Polskę kompleks Schwanen w Rapperswilu, w którym siedzibę będą miały m.in. Muzeum Polskie w Rapperswilu oraz szwajcarski oddział Instytut Pileckiego, to będzie nasze kolejne okno na świat – mówi PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Muzeum Narodowe Polskie na zamku w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Było centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji, później miejscem pamięci Tadeusza Kościuszki. Po II wojnie miało nawet się stać ośrodkiem sowieckiej propagandy, do czego szczęśliwie nie doszło. Odrodziło się w 1975, a po 1989 r. ponownie współpracowało z Polską. Od 2008 r. było zagrożone likwidacją przez lokalne szwajcarskie władze. W ratowanie Muzeum polskie państwo angażowało się od kilku lat.
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. W mieście powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego. Wspólną siedzibą obu instytucji będzie zakupiony przez państwo polskie kompleks Schwanen w Rapperswilu – ogłosił podczas wizyty w tym szwajcarskim miasteczku wicepremier Piotr Gliński.
To ważne miejsce na mapie polskich ośrodków kultury na świecie. Trudno sobie wyobrazić badania dotyczące polskiej emigracji bez zasobów Muzeum Polskiego w Rapperswilu – mówi PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. W piątek podpisano umowę o kontynuacji działalności placówki w Rapperswilu.
Przyłączamy się do apelu o to, aby to muzeum uratować. Jesteśmy gotowi do wszelkich działań, aby ten wyraźny ślad pamięci polskości w Szwajcarii nie zginął – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Muzeum Polskim w Rapperswilu (Szwajcaria).
Muzeum w Rapperswilu to 150 lat burzliwej, bo naznaczonej wieloma trudnymi momentami, walki o zachowanie i kultywowanie pamięci o najważniejszych okresach polskiej historii - napisał w liście z okazji 150. rocznicy powołania muzeum minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
150 lat temu, 23 października 1870 r., na zamku w szwajcarskim Rapperswilu rozpoczęło działalność Muzeum Narodowe Polskie. Miejsce to szybko stało się centrum polskiego życia naukowego, społecznego i politycznego na emigracji. Dziś grozi mu likwidacja.