W poniedziałek minie trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy. Ostatni rok w polityce krajowej to przede wszystkim sprawa referendum konsultacyjnego dot. zmian konstytucji, na które ostatecznie nie zgodził się Senat. Politykę zagraniczną zdominowała aktywność na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Trzy lata temu zmarł Józef Paczyński, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, deportowany w pierwszym transporcie Polaków 14 czerwca 1940 r. W obozie był fryzjerem; strzygł i golił esesmanów, w tym komendanta Rudolfa Hoessa. Odszedł 26 kwietnia 2015 r.
Posłowie przyjęli we wtorek informację o działalności IPN w 2015 r. Wśród działań podejmowanych przez Instytut w ub.r. prezes Łukasz Kamiński wymienił m.in. realizację badań naukowych oraz upowszechnianie wiedzy o polskiej historii na arenie międzynarodowej.
Złożone w Sejmie projekty ws. emerytur i kwoty wolnej od podatku, decyzje ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wzmocnienie polityki historycznej – to główne tematy krajowe składające się na obraz prezydentury Andrzeja Dudy w rok po zwycięstwie w wyborach.
We wtorek w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem uroczyście zakończył się Rok Witkiewiczów. Z tej okazji Muzeum wzbogaciło się o kolejny portret autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, na którym widnieje dr Gustaw Nowotny.
Dla uczczenia 130. rocznicy urodzin pisarza, dramaturga i malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz 100. rocznicy śmierci jego ojca architekta, twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza sejmik województwa małopolskiego ogłosił rok 2015 – rokiem Witkiewiczów.
2015 rok przyniesie wiele ważnych dla Polski i Europy rocznic. Mija wtedy m.in. 70 lat od wyzwolenia KL Auschwitz i zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej. To rok, w którym przypada także 35. rocznica Sierpnia’80 i 25. rocznica pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich, które wygrał Lech Wałęsa. W 2015 r. mija też 10 lat od śmierci papieża Jana Pawła II i 5 lat od katastrofy smoleńskiej. ZOBACZ WIDEO: Rok 2015 - bogaty w ważne rocznice dla Polski i dla Europy
Premiery, spotkania, okolicznościowe publikacje i warsztaty odbywać się będą w polskich teatrach w nowym roku. Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie.
2015 rok przyniesie wiele ważnych dla Polski i Europy rocznic. Mija wtedy m.in. 70 lat od wyzwolenia KL Auschwitz i zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej. To rok, w którym przypada także 35. rocznica Sierpnia’80 i 25. rocznica pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich, które wygrał Lech Wałęsa. W 2015 r. mija też 10 lat od śmierci papieża Jana Pawła II.