30 września 1854 roku zmarł w Krakowie generał dywizji Józef Chłopicki, żołnierz napoleoński, dyktator Powstania Listopadowego. Jego nazwisko widnieje na Łuku Tryumfalnym w Paryżu, pojawia się w „Kordianie” Słowackiego oraz „Warszawiance” i „Nocy listopadowej” Wyspiańskiego.
145 lat temu, 27 marca 1879 r., w Turwi zmarł gen. Dezydery Chłapowski. W historii zapisał się jako wybitny oficer armii Napoleona, dowódca w Powstaniu Listopadowym, przedsiębiorca, społecznik i działacz na rzecz polskich interesów w Wielkopolsce.
Biblioteka Polska w Paryżu powstała z potrzeby serca jako miejsce gromadzenia i rejestracji polskiego piśmiennictwa, z czasem przekształciła się w największą polską książnicę poza krajem. Stała się duchowym centrum emigracji - powiedziała PAP dr Katarzyna Seroka z Katedry Książki i Historii Mediów na Uniwersytecie Warszawskim.
W Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie 25 lutego - w rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską - odbędzie się czytanie aktorskie "Warszawianki. Raportu Starego Wiarusa" w reż. Mariusza Malca - poinformował PAP dział komunikacji Instytutu.
Niech przykład młodych podchorążych 1830 r. będzie zawsze znakiem niezłomnego dążenia do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla której oni gotowi byli poświęcić wszystko – powiedział w środę podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 193. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP Andrzej Duda upamiętnił w środę 220. rocznicę urodzin Maurycego Mochnackiego. Na jego grobie złożono wieniec od Prezydenta RP. Upamiętnienie odbyło się w trwającym Roku Maurycego Mochnackiego.
Reduta Ordona weszła do kanonu polskiej kultury, jest symbolem obowiązku wobec ojczyzny - powiedział w niedzielę szef MKiDN Piotr Gliński. Na warszawskiej Ochocie upamiętniono 192. rocznicę obrony Reduty Ordona.
Z pewnością Wacław Tokarz stanowi wzór w kwestii skrupulatności, sumiennego zbierania źródeł, dzięki którym był w stanie wynajdować kompletnie nieznane fakty – mówi dr Tomasz Siewierski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
W Wilnie odsłonięto w środę odrestaurowany i zrekonstruowany pomnik upamiętniający Szymona Konarskiego, powstańca listopadowego i polskiego działacza niepodległościowego. Pomnik został wzniesiony w 1924 roku w miejscu stracenia Konarskiego w 85. rocznicę jego śmierci.