W Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie trwa konferencja „Udzielne księstwo? Relacje między partią komunistyczną a służbami bezpieczeństwa PRL”. PZPR i organy bezpieczeństwa PRL nie mogłyby bez siebie funkcjonować – mówi PAP historyk IPN dr Konrad Rokicki.
Proces rozliczania z przeszłości tych osób, które współpracowały z komunistycznymi służbami w MSZ, cały czas trwa; przyspieszyć i zakończyć go może uchwalenie przygotowanej przez resort nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej - oświadczyło w czwartek ministerstwo.
Minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński uważa, że służby specjalne niepodległej Polski powinny być oparte na ludziach, którzy nie mają korzeni w służbach PRL i z nich się nie wywodzą – powiedział w czwartek w rozmowie z portalem wPolityce.pl jego rzecznik Stanisław Żaryn.
IPN opublikował w środę kolejne 48 tys. opisów teczek w swoim internetowym inwentarzu archiwalnym. Najwięcej dodanych opisów akt dotyczy cywilnych organów bezpieczeństwa państwa z okresu PRL. Instytut podał, że jest to ponad 34 tys. nowych rekordów.
Połączone sejmowe komisje - ustawodawcza i spraw zagranicznych - powołały w czwartek podkomisję, która zajmie się pracami nad przygotowanym przez Ministerstw Spraw Zagranicznych projektem reformy służby zagranicznej.
Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisjach: ustawodawczej oraz spraw zagranicznych.
Projekt ws. obniżenia emerytur i rent rodzinnych wojskowym, którzy służyli przed 1 września 1990 r., dotyczy wyłącznie tych osób, które "wysługiwały się" komunistycznym wojskowym służbom specjalnym - podkreślił w czwartek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.
W projekcie ws. obniżenia emerytur i rent rodzinnych wojskowym, którzy służyli przed 1 września 1990 r., widzimy ludzką i żołnierską krzywdę oraz złamanie zasady wzajemnej lojalności w relacjach państwo-żołnierze - podkreślają byli szefowie MON w liście do marszałka Sejmu.
Były oficer UB 86-letni Jerzy K. został w poniedziałek skazany na dwa lata więzienia za znęcanie się nad więźniami politycznymi okresu stalinowskiego. Warszawski sąd uznał, że mężczyzna w 1950 r. działając z innymi oficerami śledczymi znęcał się nad aresztantem.