W Białymstoku upamiętniono 84. rocznicę sowieckiej deportacji obywateli polskich na Wschód. Kwiaty złożono m.in przy Grobie Nieznanego Sybiraka i przed pomnikiem poświęconym bohaterskim matkom Sybiraczkom. Zapalono też znicze przy Muzeum Pamięci Sybiru.
Instytuty pamięci z Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich chcą wpisania na listę „Pamięć Świata” – projekt UNESCO zbierający dokumenty o światowym znaczeniu – listów napisanych przez syberyjskich zesłańców na korze brzozowej – poinformowała w środę telewizja ERR.
Żółty sweterek, w który ubrana była 3-letnia Krystyna Serafin podczas wywózki 10 lutego 1940 r., jest wśród pamiątek na wystawie dokumentującej pierwszą masową deportację Polaków na Sybir. Ekspozycja została otwarta w czwartek w zabytkowym forcie Skotniki w Krakowie.
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomina o wszystkich okrucieństwach okupacji Łotwy – oświadczył we wtorek łotewski prezydent Egils Levits. 14 czerwca to dzień pamięci ofiar masowej sowieckiej deportacji z Łotwy na Syberię. Wśród wywiezionych byli łotewscy Polacy.
W Białymstoku zostało w piątek oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolska instytucja kultury, która ma prezentować m.in. problematykę deportacji na Wschód. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku podpisało w środę umowę z firmą Deko-Bau na wykonanie wystawy stałej w powstającej siedzibie muzeum. Umowa opiewa na ponad 8 mln zł; instytucja ma być otwarta do końca 2021 roku.
Litwa upamiętnia w piątek 78. rocznicę rozpoczęcia masowych wywózek na Syberię, zorganizowanych przez sowieckich okupantów. Wywieziono łącznie około 200 tys. osób, w tym Polaków. Prezydent Dalia Grybauskaite wskazała, że była to najbardziej bolesna strata narodu.
Do końca 2021 roku ma zostać otwarte powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru – zapowiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Instytucja powstaje w dawnych magazynach wojskowych. Będzie badać i dokumentować losy Polaków wywiezionych na Sybir.
W Białymstoku odbyły się w piątek główne obchody związane z XVIII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz to uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.