Z inicjatywy sąsiadów i przyjaciół Izabelli Cywińskiej i Janusza Michałowskiego przy bramie domu na ul. Piwnej 7, w którym razem mieszkali, 12 września została odsłonięta tablica upamiętniająca byłą minister kultury, reżyserkę i dyrektorkę teatrów Izabellę Cywińską - poinformował w piątek ZASP.
Jestem ogromnie wdzięczny i wzruszony, a jednocześnie dumny, że udało się tak szybko doprowadzić do tego niewątpliwie zasłużonego uhonorowania pani minister i dyrektor Cywińskiej – mówi PAP dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Piotr Kruszczyński. 25 marca teatr zyska imię Izabelli Cywińskiej.
„Iza odeszła. To nieprawda. Ona żyje w naszej pamięci, w naszych wspomnieniach. Pozostawiła po sobie swoją wspaniałą twórczość, spektakle. Ona żyła teatrem. Rzadko spotyka się osobę, dla której kultura była tak ważna” – powiedziała podczas mszy żałobnej w intencji śp. Izabelli Cywińskiej marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Uroczystości pogrzebowe reżyserki teatralnej i filmowej, byłej minister kultury i sztuki odbędą się we wtorek 9 stycznia. Rozpoczną się mszą św. o godz. 12.30 w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta - poinformował ks. Andrzej Luter w mediach społecznościowych.
Odeszła Izabella Cywińska – oddana całe życie polskiej kulturze odważna obrończyni wartości podstawowych i pierwsza ministra kultury niepodległej Polski – napisał w niedzielę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
Wojciech Pszoniak był wielkim aktorem i wspaniałym, serdecznym człowiekiem - powiedziała reżyserka teatralna i filmowa Izabella Cywińska. "On się otwierał na ludzi, na świat, był życzliwy, nie bał się ludzi, co jest też bardzo ważne, że nie chował się" - podkreśliła.
"...coś jeszcze musiało być" - spektakl w reżyserii Izabelli Cywińskiej na podstawie tekstów Hanny Krall z książek "Hipnoza", "Tam już nie ma żadnej rzeki" i "Dowody na istnienie" będzie można zobaczyć w warszawskim Teatrze Żydowskim od 18 grudnia.
Nikt, kto przeczyta pasjonującą wręcz autobiografię Izabelli Cywińskiej, nie powinien mieć wątpliwości, dlaczego ta książka powstała. Cywińska napisała ją z tęsknoty. Nie po to, by chwalić się sukcesami teatralnymi lub usprawiedliwiać, że kierując Ministerstwem Kultury w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego, nie spełniła do końca oczekiwań środowiska.
Izabella Cywińska, minister kultury i sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego, o zmarłym w poniedziałek premierze: "Słuchałam dziś opinii na temat pana premiera i wszyscy mówią mniej więcej to samo: że był to jeden z największych polityków XX wieku, że Wałęsie zawdzięczamy wolność, a Mazowieckiemu to, że to państwo zostało ukształtowane i trwa do dzisiejszego dnia.
Izabella Cywińska otrzymała w sobotę honorowe obywatelstwo miasta Poznania w „uznaniu wybitnych osiągnięć i zasług dla miasta oraz kultury narodowej”. Nadanie tytułu nastąpiło podczas uroczystej rady miasta, zorganizowanej z okazji imienin patronów Poznania.