15 lat temu, 17 lipca 2009 roku w Oksfordzie zmarł prof. Leszek Kołakowski – wybitny filozof, literat i popularyzator wiedzy. „Duchowy mistrz liberalnej inteligencji” – powiedział o nim ks. Józef Tischner.
25 marca 1968 roku z Uniwersytetu Warszawskiego wyrzuceni zostali profesorowie, którym komunistyczne władze zarzucały inspirowanie studenckich studentów. Sygnał do ataku dał Władysław Gomułka: „Profesorowie Brus, Baczko, Morawski, Kołakowski, Bauman sączyli wrogie poglądy polityczne w umysły powierzonej ich pieczy młodzieży” – mówił.
55 lat temu, 21 października 1966 r., w sali 17 Instytutu Historycznego UW odbyło się spotkanie w dziesiątą rocznicę przejęcia władzy przez Władysława Gomułkę. Przemówienie Leszka Kołakowskiego przeszło do historii jako niezwykle ostre podsumowanie dorobku „małej stabilizacji”.
Zbigniew Mentzel przez długi czas zabiegał o rozmowę z Kołakowskim. W końcu trzy lata przed śmiercią historyka filozofii udało mu się przeprowadzić z nim wywiad, który opublikował w dwóch częściach w książce „Czas ciekawy, czas niespokojny”. Fakt posiadania niewykorzystanego materiału oraz przekazanie przez Tamarę Kołakowską Bibliotece Narodowej prywatnego archiwum męża, w którym znajdowała się jego korespondencja m.in. z Miłoszem, Czapskim czy Giedroyciem, sprawił, że Mentzel postanowił napisać biografię profesora.
Biblioteka Narodowa w Warszawie podpisała umowę z Agnieszką Kołakowską, córką i spadkobierczynią prof. Leszka Kołakowskiego, o przekazaniu w darze książek tworzących jego osobistą bibliotekę - poinformował w czwartek na Twitterze Instytut Książki (IK).
Przeszłość będzie głównym tematem rozpoczynającego się w czwartek w Radomiu Festiwalu Filozofii „Okna”, którego patronem jest urodzony tym mieście prof. Leszek Kołakowski. W programie festiwalu znalazły się wykłady, spotkania autorskie i spektakle.
Wierność będzie głównym tematem X Festiwalu Filozofii "Okna" w Radomiu, którego patronem jest urodzony tym mieście prof. Leszek Kołakowski. Tygodniowa impreza rozpoczyna się w poniedziałek. W programie m.in. panele dyskusyjne, spektakle i koncerty.
W centrum Radomia odsłonięto rzeźbę upamiętniająca prof. Leszka Kołakowskiego, honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób urodzonego w Radomiu filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie, a w niedzielę obchodziłby 89. urodziny.