Zespół IPN przeprowadził po raz kolejny prace poszukiwawcze na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu. Tym razem ich celem było ustalenie, czy grób, uważany przez rodzinę za symboliczny jest rzeczywistym miejscem spoczynku Alojzego Kocmana, działacza konspiracji, który w 1942 r. zmarł w raciborskim więzieniu.
Wyroby kamienne sprzed co najmniej 130 tys. lat odkryli archeolodzy na terenie Raciborza. To najstarsze ślady pobytu człowieka na przedpolu Bramy Morawskiej i dowód, że neandertalczycy kilkukrotnie odwiedzili ten region, pozostawiając wyroby kamienne na dnie ówczesnej doliny rzecznej.
Uroczystość w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu otworzyła w niedzielę proces beatyfikacyjny Eufemii raciborskiej, zwanej też Ofką Piastówną (1299–1359) – księżniczki raciborskiej i przeoryszy raciborskich dominikanek. W poniedziałek przypada 663. rocznica jej śmierci.
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w trakcie prac prowadzonych w minionych dwóch tygodniach na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu (Śląskie), odnaleźli szczątki sześciu osób - podał Instytut. Dalsze badania wykażą, czy są to osoby stracone i zmarłe w latach 1947-52 w raciborskim więzieniu.
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzą prace poszukiwawcze na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Celem badań jest odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych lub zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-1952.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od kilku dni prowadzi prace poszukiwawcze na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Celem badań jest odnalezienie szczątków 15 ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-1952.
Dwa dni i dwie noce koncertów na trzech scenach, pokazy mappingu i laserów, warsztaty - to główne atrakcje festiwalu muzyki elektronicznej i światła Intro Festival, który odbędzie się w lipcu w kompleksie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Żelazny nóż, zapinka, tygielek, żużle i unikatowe w skali regionu fragmenty trzech bransolet wykonanych z węgla – to ostatnie odkrycia archeologów, którzy w Samborowicach koło Raciborza (Śląskie) prowadzą badania wykopaliskowe na terenie dawnej osady Celtów.
Rosyjskie MSZ wyraziło w środę oburzenie z powodu sprofanowania pomnika żołnierzy Armii Radzieckiej na cmentarzu wojennym w Raciborzu. Zażądało od strony polskiej ustalenia i ukarania winnych. Sprawców aktu wandalizmu na cmentarzu szuka raciborska policja.
Prezentacja oryginalnego amerykańskiego wozu strażackiego z 1934 roku, parady, pokazy z gaszenia gorącego oleju – znalazły się wśród atrakcji I Zamkowej Nocy Czerwonego Kura, która odbędzie się w piątek na Zamku Piastowskim w Raciborzu.