200 lat temu urodził się Paweł Stalmach, jeden z najwybitniejszych pionierów polskiego ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim – przypomniała we wtorek, gdy przypadł jubileusz Małgorzata Szelong z Książnicy Cieszyńskiej.
Paweł Stalmach urodził się 13 sierpnia 1824 r. w Bażanowicach w rodzinie Jana, urzędnika Komory Cieszyńskiej, i Zuzanny z Cichych.
„Już jako uczeń gimnazjum ewangelickiego w Cieszynie założył wraz z grupą kolegów grupę samokształceniową, czując potrzebę udoskonalenia znajomości języka polskiego, który – choć wyniesiony z domu w formie gwarowej – nie był mu znany w stopniu umożliwiającym lekturę i komunikację w literackiej polszczyźnie” – wskazała Małgorzata Szelong w biogramie opublikowanym na stronie Książnicy Cieszyńskiej.
Naukowiec podkreśliła, że świadomość polskiej tożsamości narodowej Stalmach ugruntował podczas nauki w ewangelickim liceum w Bratysławie oraz studiów na wydziale teologii protestanckiej uniwersytetu w Wiedniu.
„W 1848 r., podczas Zjazdu Słowiańskiego w Pradze, wygłosił pamiętne słowa: +My Ślązacy jako Polacy chcemy i możemy tylko do polskiej sekcji należeć+, po raz pierwszy formułując publicznie przynależność Ślązaków Cieszyńskich do narodu polskiego” – podkreśliła Szelong.
Paweł Stalmach organizował i współtworzył wiele polskich organizacji na Śląsku Cieszyńskim, między innymi stowarzyszenia oświatowe - Czytelnię Polską wraz z Biblioteką Ludu Kraju Cieszyńskiego (1848) oraz Czytelnię Ludową (1861), udzielające stypendiów uczącej się młodzieży Towarzystwo Naukowej Pomocy dla Księstwa Cieszyńskiego (1872), a także Macierz Szkolną Księstwa Cieszyńskiego (1885), która organizowała pierwsze polskie szkoły w regionie.
Małgorzata Szelong powiedziała, że „polską sprawę wspierał także poprzez działalność publicystyczną i literacką, organizując i redagując pierwsze na Śląsku Cieszyńskim polskie czasopisma". Był to „Tygodnik Cieszyński” (1848-1851) i stanowiąca jego kontynuację „Gwiazdka Cieszyńska” (1851-1887). „Jego czterdziestoletnia praca na tym polu niewątpliwie w znaczącym stopniu wpłynęła na kształt kultury Śląska Cieszyńskiego II połowy XIX wieku” – oceniła.
Paweł Stalmach zmarł 13 listopada 1891 roku w Cieszynie. Został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Jerzego, a w 1937 r. jego prochy uroczyście przeniesiono do Grobu Zasłużonych na cieszyńskim cmentarzu komunalnym.
Książnica Cieszyńska jest biblioteką o statusie naukowym. Poza wydawnictwami nowymi, posiada w zbiorach bardzo bogate kolekcje zabytkowe. Pochodzą one przede wszystkim z okresu od XVIII do XX w., choć najstarsze egzemplarze sięgają średniowiecza. (PAP)
szf/ dki/