W Kościele katolickim 23 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy. Z tej okazji 24 lutego w katedrze polowej Wojska Polskiego spotkają się harcerze, skauci i ich kapelani m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – poinformował PAP ordynariat polowy WP.
W Kościele katolickim 23 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy. Z tej okazji 24 lutego w katedrze polowej Wojska Polskiego spotkają się harcerze, skauci i ich kapelani m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – poinformował PAP ordynariat polowy WP.
Centralnym punktem sobotniego zjazdu będzie msza św. o godz. 12.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie pod przewodnictwem bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy.
Po liturgii odbędzie się koncert orkiestry kameralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie „Caritas Super Omnia Est”.
„Eucharystię poprzedzi spotkanie w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego podsumowujące Rok Dziękczynienia za ogłoszenie w 2003 r. dh. Wicka Patronem Harcerstwa Polskiego. W spotkaniu wezmą udział harcerze i przedstawiciele harcerstwa poza granicami kraju, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii” - podano w komunikacie.
23 lutego 2023 r. bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy ogłosił Rok Dziękczynienia za ustanowienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. W katedrze polowej podpisany został Akt Dziękczynienia przez kapelanów i władze organizacji harcerskich z Polski i zagranicy. 17 maja 2023 r. został on wręczony papieżowi Franciszkowi. Natomiast 4 czerwca relikwie patrona Harcerstwa Polskiego wprowadzone zostały przez kard. Kazimierza Nycza, kard. Stanisława Dziwisza, bp. Wiesława Lechowicza oraz bp. Sławomira Odera do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Relikwie przekazano bł. Frelichowskiego przekazano także środowiskom harcerskim w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Australii. Od 21 lutego 2016 r. relikwie błogosławionego są także w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.
W ramach obchodów Roku Dziękczynienia, harcerze uczestniczyli m.in. w pielgrzymkach do Rzymu i Dachau, a także uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, gdzie rozprowadzali materiały związane z bł. ks. phm. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Święcenie kapłańskie przyjął 14 marca 1937 r. 18 października 1939 r. zatrzymało go gestapo i wraz z blisko 700 osobami osadzono go w Forcie VII.
Powołanie kapłańskie realizował w warunkach konspiracyjnych, w kolejnych niemieckich obozach koncentracyjnych – Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Organizował tam wspólne modlitwy, wyszukiwał najbardziej umęczonych i załamanych współwięźniów.
„Nikt nie zapomni owego Wielkiego Czwartku 1940 r., gdyśmy mogli dzięki jego staraniom i zapobiegliwości – wprawdzie w sposób katakumbowy – odprawić pierwszą od chwili aresztowania mszę św. W Sachsenhausen pełnił dalej obowiązki kapelana nie tylko naszego, lecz również rodaków” – wspominał biskup chełmiński Bernard Czapliński.
W Dachau opiekował się chorymi na tyfus, przekradał się do ich baraków, by nieść im pomoc i umacniać Eucharystią. Udało mu się pozyskać 32 polskich księży, którzy zgłosili się, by na tych właśnie blokach pielęgnować zakażonych.
Ks. Frelichowski zmarł 23 lutego 1945 r., pomagając chorym na tyfus. Wyjątkowość zmarłego kapłana uznali nawet hitlerowcy, pozwalając po raz pierwszy w obozie w Dachau na wspólne modlitwy przy trumnie wyłożonej białym prześcieradłem, udekorowanej kwiatami. Współwięzień wyjął kilka kosteczek z jego palców, by przechować je, jako relikwie, zanim spalono ciało w krematorium.
Beatyfikował go 7 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II. „Zwracam się także do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania” – powiedział wówczas papież.
20 września 2002 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/