Dr hab. Karol Sacewicz od 17 stycznia będzie pełnił obowiązki naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie – zdecydował prezes IPN dr Karol Nawrocki. Wcześniej funkcję tę pełnił dr Paweł Warot, któremu Nawrocki podziękował podczas konferencji prasowej w czwartek w Olsztynie.
"Były to dwa lata doskonale wykorzystane przez wąski zespół olsztyńskiej delegatury, ale to co robili pracownicy znajduje także odbicie w centrali Instytutu Pamięci Narodowej i w opinii publicznej. To nie tylko przełomowe prace naukowe, jak choćby monografia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie, ale też aktywność na polu memoratywnym i w przestrzeni medialnej. Zasługą dr Warota było też pozyskanie nowej siedziby delegatury IPN w Olsztynie"- podkreślił Nawrocki.
Dodał, że dr Warot wciąż pozostaje pracownikiem IPN.
"Pełniłem już funkcję naczelnika olsztyńskiego delegatury w latach 2017-19. Postaram się kontynuować dobre trendy zarówno w wymiarze naukowym, edukacyjnym, popularyzacji i rozpowszechniania dobrych produktów IPN zarówno w przestrzeni medialnej ale przede wszystkim społecznej, docierając do uczniów także teraz w tak trudnej sytuacji pandemii"- podkreślił Sacewicz.
Przedstawiając nowego naczelnika delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karola Sacewicza wskazał, że jest on autorem wielu publikacji naukowych i jest związany z regionem Warmii i Mazur.
"Pełniłem już funkcję naczelnika olsztyńskiego delegatury w latach 2017-19. Postaram się kontynuować dobre trendy zarówno w wymiarze naukowym, edukacyjnym, popularyzacji i rozpowszechniania dobrych produktów IPN zarówno w przestrzeni medialnej ale przede wszystkim społecznej, docierając do uczniów także teraz w tak trudnej sytuacji pandemii"- podkreślił Sacewicz. Dodał, że jednym z dużych wyzwań będzie przeprowadzenie remontu nowej siedziby delegatury IPN w Olsztynie.
Karol Sacewicz (rocznik 1978) jest adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od 2015 r. pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej (w latach 2017-19 naczelnikiem olsztyńskiej Delegatury IPN).
W 2007 r. obronił dysertację doktorską pt. "Współpracować czy zwalczać? Centralna prasa Polskiego Państwa Podziemnego wobec komunistów polskich (1939-1945)". W 2017 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie historii za osiągnięcie naukowe pt. "Komunizm i antykomunizm w II Rzeczypospolitej".
IPN przekazał, że główne obszary zainteresowań badawczych Sacewicza obejmują zagadnienia życia politycznego w II RP, ze szczególnym uwzględnieniem postaw antykomunistycznych, jak i aktywności organizacji komunistycznych. Ponadto badania swe ukierunkował on na historię Polskiego Państwa Podziemnego, jego stosunku do komunistów i komunizmu, a także na zagadnieniach powojennej historii Warmii i Mazur.
Jest adiunktem w Katedrze Historii Polski Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2002 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunkach: historia, stosunki międzynarodowe, administracja oraz wojskoznawstwo.
IPN przekazał, że główne obszary zainteresowań badawczych Sacewicza obejmują zagadnienia życia politycznego w II RP, ze szczególnym uwzględnieniem postaw antykomunistycznych, jak i aktywności organizacji komunistycznych. Ponadto badania swe ukierunkował on na historię Polskiego Państwa Podziemnego, jego stosunku do komunistów i komunizmu, a także na zagadnieniach powojennej historii Warmii i Mazur. Obecnie pracuje m.in. nad monografią przedstawiającą polską perspektywę drugiego konfliktu indochińskiego, tj. wojny w Wietnamie. Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ pat/